/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Skurkiewicz: Rząd uderzy podatkiem CIT w Lasy Państwowe

Autor: Wojciech Skurkiewicz
Źródło: skurkiewicz.blox.pl
Data: 2012-02-09


Senator Wojciech Skurkiewicz kontynuuje na swoim blogu temat Lasów Państwowych. Tym razem pisze o planach związanych z obłożeniem podatkiem CIT Lasów Państwowych, które w ubiegłym roku osiągnęły ok. 1 mld zł zysku.

Czy Lasy Państwowe zaczną płacić podatek dochodowy?Czy Lasy Państwowe zaczną płacić podatek dochodowy?Fot. Drewno.pl

W swoim nowym wpisie na blogu Skurkiewicz napisał:
Tematyka leśna dominuje w tym tygodniu na moim blogu. Dziś nie będę pisał o plotkach, spekulacjach czy przypuszczeniach dotyczących przyszłości odwołanego dyrektora generalnego ale o sprawach bieżących związanych z funkcjonowaniem Lasów Państwowych. Plany włączenia LP do sektora finansów publicznych dzięki determinacji wielu osób zostały odłożone na półkę - mam nadzieję, że na zawsze, ale plany rządu PO-PSL  i ministra Rostowskiego dotyczące "skoku na kasę LP" wciąż są aktualne.

W ostatnim czasie senacka komisja środowiska spotkała się z ministrem Marcinem Korolcem. Nowy minister środowiska mówił o swojej dotychczasowej pracy w resorcie, ustaleniach podjętych na konferencji klimatycznej w Durbanie oraz o planach na najbliższe miesiące. Wspomniał również o planach związanych z przyszłością Lasów Państwowych. Zapewnił, że jest przeciwnikiem jakiejkolwiek formy prywatyzacji Lasów Państwowych ale dodał, że przy tak dużym zysku (w 2011 roku ok. 1 mld zł) LP muszą część środków odprowadzać do budżetu państwa. Chodzi o kwotę 200–250 milionów złotych rocznie która będzie odprowadzana w formie podatku CIT. Na moją sugestię, że Lasy nie są płatnikiem podatku CIT, minister Korolec odpowiedział, że wkrótce to się zmieni i LP nie będą podlegały wyłączeniu z katalogu osób prawnych płacących ten podatek.

Po spotkaniu z ministrem wszystko układa się w logiczną całość, dlaczego wprowadzono optymalizację i wstrzymano zatrudnianie nowych młodych pracowników, dlaczego nie zostały w ubiegłym roku zrealizowane plany inwestycyjne, dlaczego nadleśnictwa musiały zaciskać pasa i ciąć koszty? Zapewne wszystko odbywało się po to aby dyrektor Pigan pokazał rządowi możliwości finansowe Lasów Państwowych, aby utwierdzić rząd i ministra finansów w przekonaniu, że trzeba sięgnąć po pieniądze wypracowane przez leśników.

W najbliższy wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie senackiej komisji środowiska. Tym razem będzie omawiany "Raport o stanie lasów". Będzie to okazja do pierwszego spotkania  naszej komisji z nowym dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem, który w rozmowie ze mną zapowiedział swoją obecność. Mam nadzieję, że po tym spotkaniu będę mógł przekazać trochę nowych informacji.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

1 MLD wyjęty z gospodarki i położony na kontach [2]

tylko przemysł drzewny w rękach obcego kapitału będzie się rozwijał , rodzimy z braku inwestycji jest niekonkurencyjny. niemądrzy( łagodne określenie) przedsiębiorcy polscy sami windują ceny drewna myśląc , że wykoszą konkurencję , a tymczasem robią to ze swoimi firmami na rzecz np. IKEI i innych temu podobnych mocnych finansowo grup firm zachodnich.

Janek [21]Odpowiedz na ten komentarz2012-02-10 06:56:16

Zgłoś nadużycie

1 MLD

W ubiegłym roku LP miały 4 mld na kontach w tym kolejne(...). Taka kasa znajdzie chętnego kto położy na niej łapę . A straty społeczne , gospodarcze , bezrobocie .... kogo w tym państwie to obchodzi . Lekarze , prawnicy , leśnicy, bankowcy i inni przedstawiciele korporacji myślą tylko o sobie .Polska nie jest im do niczego potrzebna . Oni są EUROPEJCZYKAMI .

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2012-02-10 15:16:17

Zgłoś nadużycie

Tak, tak... A jaśniepaństwo "nie wrzeż tylko w popżeg" mogłoby za to ...

kupić tyle "bankowozów", które bardzo poprawiłyby konkurencyjność ich zakładów w stosunku do zagranicznych koncernów...

~~~ [14]Odpowiedz na ten komentarz2012-02-11 23:09:15

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz