/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

XXI Aukcja Surowca Cennego w Krotoszynie

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-02-09


W tegorocznej Międzynarodowej Aukcji Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie (RDLP Poznań) udział wzięło 20 firm z Polski, Austrii, Niemiec, Hiszpanii i Estonii.

Drewno przygotowane do licytacji przygotowane jest w sposób, który umożliwia klientom dokładne zapoznanie się z jakością każdej kłody. Drewno przygotowane do licytacji przygotowane jest w sposób, który umożliwia klientom dokładne zapoznanie się z jakością każdej kłody. Fot. Mariusz Waszczuk

Łącznie sprzedano 970 m3 surowca dębowego pochodzącego z terenu Nadleśnictwa Krotoszyn oraz z nadleśnictw Jarocin, Piaski i Pniewy.

Najwyższa wylicytowana cena surowca dębowego jakości okleinowej na tegorocznej aukcji wyniosła 4000 zł za m3 (w ubiegłym roku było to 3000 zł). Najcenniejszy los o numerze 1 pochodził z Nadleśnictwa Krotoszyn, z leśnictwa Jelonek. Średnie ceny uzyskane za drewno dębowe to: WA1 2416 zł/m3, WB0 1730 zł/m3, WC0 1336 zł/m3, WD 1241 zł/m3.

Surowiec dębowy pozyskiwany z tzw. płyty krotoszyńskiej należy do najcenniejszych w Europie. Dzięki specyficznym warunkom glebowym, a mianowicie bardzo głębokim glinom, rosnące tu dęby muszą korzystać tylko z wody opadowej (nie mają dostępu do wód gruntowych). Trudne warunki powodują, że ich drewno osiąga wyjątkową strukturę. Roczne przyrosty są bardzo wąskie, ich liczba sięga 10, a nawet 12 słoi na 1 jeden centymetr, podczas gdy w innych regionach kraju jest to 1-5 słoi/cm.

Wąskie, równomierne przyrosty o uporządkowanej strukturze sprawiają, że krotoszyńska dębina dobrze się skrawa wobec czego jest poszukiwanym surowcem do produkcji oklein. Okleiny z krotoszyńskich dębów charakteryzują się jednolitym kolorem i rysunkiem dzięki czemu możliwa jest produkcja "dłuższych serii" fornirów o podobnych parametrach.

Krotoszyńska aukcja jest najdłużej organizowaną licytację cennego surowca dębowego w Polsce.

XXI Aukcja Surowca Cennego w Krotoszynie (Zdjęcia: 2)

Drewno przygotowane do licytacji przygotowane jest w sposób, który umożliwia klientom dokładne zapoznanie się z jakością każdej kłody. XXI Aukcja Surowca Cennego w Krotoszynie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz