/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

FORBIOPLAST opracowuje innowacyjne kompozyty z drewna

Dyrekcja Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej

Autor:
Źródło: Dyrekcja Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej
Data: 2012-02-08


Europejscy naukowcy w ramach projektu FORBIOPLAST pracują nad produktywnym wykorzystaniem odpadów drzewnych. Obecnie bowiem, ogromne ilości cennych produktów ubocznych generowanych w przemyśle drzewnym – takich jak wióry, trociny i pył drzewny - są bezpowrotnie tracone.

Liquid Wood to materiał z włókien drzewnych i gumy opracowany w labolatoriach Ford Motor CompanyLiquid Wood to materiał z włókien drzewnych i gumy opracowany w labolatoriach Ford Motor CompanyFot. Ford

W celu zwiększenia ochrony światowych naturalnych zasobach leśnych, należy bezwzględnie znaleźć sposoby na lepsze wykorzystanie drewna, co pozwoliłoby na zmniejszenie wycinki lasów. FORBIOPLAST (Forest Resource Sustainability through Bio-Based-Composite Development) – czteroletni projekt, który otrzymał wsparcie w kwocie 4,317 mln euro z Unii Europejskiej, to próba znalezienia rozwiązania tego problemu.

Pod przewodnictwem Uniwersytetu w Pizie, 16 partnerów FORBIOPLAST, rozwija innowacyjne procesy chemiczne i biologiczne, aby usprawnić interakcję włókna drzewnego z polimerami. Naukowców czeka jednak jeszcze wiele wyzwań. Przemysł samochodowy wymaga solidnych i trwałych produktów, a rynek opakowań potrzebuje nietoksycznych, biodegradowalnych materiałów, które ulegają naturalnemu rozkładowi. FORBIOPLAST zamierza przeanalizować te wyzwania i przekształcić swoje badania w ekologiczne zastosowania komercyjne, co pozwoli w pełni wykorzystać produkty uboczne generowane w przemyśle drzewnym.

Istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla drewnianych kompozytów. Producent samochodów FIAT, jeden z partnerów projektu FORBIOPLAST, jest zainteresowany włóknem drzewnym, jako naturalnym wypełniaczem, który miałby zastąpić włókna syntetyczne i szklane, wykorzystywane w niektórych elementach samochodu (siedzenia, deski rozdzielcze i panele drzwiowe).

Europejskie firmy reprezentujące rynek opakowań, od których obecnie wymaga się zredukowania zużycia plastiku, także poszukują substytutów dostosowanych do wymagań przemysłu. W tym przypadku, możliwe jest wykorzystanie włókien drzewnych, jako składników biodegradowalnych materiałów kompozytowych. FORBIOPLAST pracuje nad zamiennikami dla kartonów lub plastikowych opakowań różnorodnych produktów takich jak: kosmetyki czy detergenty, a także produkty spożywcze jak ryby i jaja. W ramach projektu, poszukiwane są także sposoby zastosowania włókien drzewnych w rolnictwie (np. w biodegradowalnych doniczkach czy nawozach).

Chociaż mogą upłynąć lata, zanim jakiekolwiek produkty oparte na kompozytach drzewnych (opakowania kosmetyków, siedzenia samochodowe) będą szeroko dostępne, naukowcy dokładają starań, aby jak najszybciej wprowadzić je na rynek. Odpady drzewne są łatwo dostępne, globalny przemysł drzewny każdego roku wyrzuca setki milinów ton kory, trocin, pyłu drzewnego i czarnego ługu, pochodzących z produkcji ścieru drzewnego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA