/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Spłonęły dwie stolarnie

Autor: oprac. dja
Źródło: Państwowa Straż Pożarna
Data: 2012-02-07


W miniony weekend dwa duże pożary doszczętnie zniszczyły stolarnie w Kaliszu i Szałszy.

Pożar stolarni w KaliszuPożar stolarni w KaliszuFot. Jakub Poniatowski, KM PSP w Kaliszu

W nocy z 4 na 5 lutego w Kaliszu przy ul. Łowieckiej miał miejsce pożar stolarni, w której produkowano elementy do tapczanów i sof. Ze względu na zgromadzone duże ilości materiału palnego pożar bardzo szybko się rozprzestrzenił. Doszczętnie spłonęła hala o pow. 400m2 z przyległą kotłownią i pomieszczeniem gospodarczym.

Przybyłe na miejsce zastępy podjęły skuteczne działania gaśnicze polegające na obronie przyległych obiektów. Akcja gaśnicza trwała 7 godzin, a uczestniczyło w niej 11 zastępów i 41 strażaków. Szacunkowe straty wyniosły ok. 700 tys. zł.

Do dużego pożaru doszło również 5 lutego w miejscowości Szałsza k/Gliwic. W chwili przybycia na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej w płomieniach stała cała hala produkcyjna stolarni oraz składowisko drewna. W pierwszej fazie działania strażacy rozpoczęli gaszenie palącego się budynku hali produkcyjnej oraz usunięciu ok.10 butli z propan-butanem znajdujących się w jej pobliżu. Ratownicy udzielili także pierwszej pomocy przedmedycznej pracownikowi, który poparzył prawą dłoń podczas próby gaszenia pożaru przed przybyciem straży pożarnej.

Dalsze działania gaśnicze polegały na obronie dwóch bezpośrednio przyległych budynków jednorodzinnych oraz gaszeniu palącego się składowisko drewna przylegające do jednego z budynków. Z zagrożonych budynków ewakuowano 12 mieszkańców. Na czas prowadzenia akcji gaśniczej zamknięto odcinek drogi krajowej nr 78

W wyniku pożaru spaleniu uległa hala produkcyjna z przyległymi pomieszczeniami technicznymi oraz produkcyjno-magazynowymi, wózek widłowy, maszyny i urządzenia służące do obróbki drewna, jak również gotowe produkty i półprodukty. Ponadto nadpaleniu uległa część dachu pomieszczeń gospodarczych przyległych budynków jednorodzinnych. Powierzchnia pożaru to ok. 900m2. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 20 zastępów PSP, 17 OSP, pogotowie ratunkowe, energetyczne i policja. Wstępne straty szacowane są na dziesiątki tysięcy złotych.

W obu przypadkach prowadzone jest dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn pożaru.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA