DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Skazani na bezrobocie?

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-24


Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia, nie mówiąc już o nowych członkach w większości państw Unii Europejskiej stopa bezrobocia już od kilku lat sięga poziomu nieznanego od półwiecza, a niekiedy porównywalnego z Wielkim Kryzysem końca lat dwudziestych...

Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie dynamika rozwoju gospodarczego jest ponaddwukrotnie wyższa niż w UE, nie towarzyszy jej odczuwalny wzrost zatrudnienia. Czy więc rewolucja techniczna, globalizacja i delokalizacja produkcji i usług do krajów o taniej sile roboczej oznacza nieuchronnie endemiczne i wciąż rosnące bezrobocie w krajach rozwiniętych, jak sądzi wielu obserwatorów i aktorów życia gospodarczego? Czy też może ten czarny scenariusz wcale nie jest nieuchronny?

W ubiegłym roku krzywa wzrostu amerykańskiej gospodarki wzniosła się na szczyty, o których Unia Europejska jako całość może jedynie marzyć - osiągnęła prawie 6 procent. Ale w 2004 roku i Unia odnotowała wzrost gospodarczy. Co prawda, znacznie niższy niż za oceanem, bo około 2,4-procentowy, a w strefie euro jeszcze mniejszy, bo prawie 2-procentowy, niemniej jest to wynik, który nie powinien, zdawałoby się, świadczyć o kryzysie gospodarczym.
Tymczasem, nie tylko w szeroko rozpowszechnionym odczuciu społecznym, ale także zdaniem wielu kompetentnych analityków i aktorów życia gospodarczego, mamy do czynienia z takim właśnie kryzysem. A w najlepszym razie, z przeciągającą się stagnacją.(...)

ANATOL ARCIUCH
Nowe Państwo / Onet.pl

więcej w onet.pl >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz