/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Niemcy: Ceny pelletu pozostają stabilne, rośnie produkcja i zużycie

DEPV

Autor: oprac. dja
Źródło: DEPV
Data: 2012-02-01


W 2011r. produkcja pelletu wytwarzanego z drewna w Niemczech osiągnęła poziom 1,860 mln ton. co oznacza wzrost o 6,2%. Jak podaje niemieckie stowarzyszenie DEPV zużycie pelletu tym kraju w ubiegłym roku wyniosło 1,4 mln ton i jest o 16,6% wyższe jak w 2010r.

Rynek pellet w Niemczech 2011r.Rynek pellet w Niemczech 2011r.Fot. DEPV

Według informacji DEPV, Niemcy są drugim największym na świecie producentem pelletu po Ameryce Północnej (USA i Kanada łącznie). Ok. 1/3 niemieckiej produkcji jest eksportowana. Przewaga produkcji nad popytem powoduje, że na rynku wewnętrznym klienci nie mają problemu z zaopatrzeniem, a ceny pozostają stabilne. W minionym roku średnia cena pelletu w Niemczech oscylowała wokół 233 euro za tonę i utrzymywała się na poziomie 40% poniżej ceny oleju opałowego.

Na terenie Niemiec działa obecnie ok. 60 producentów pelletu posiadających ponad 70 zakładów produkcyjnych. 91% produkcji realizowana jest z surowca będącego odpadem produkcji drzewnej (wióry i zrębki). Poniżej 10% to produkcja z surowca drzewnego nie nadającego się do produkcji tartacznej. Produkcja pelletu z upraw szybkorosnących gatunków drzew takich jak wierzba i topola stanowi w praktyce nieistotną wielkość. Na rynku działa ok. 600 podmiotów zajmujących się sprzedażą pelletu do konsumentów.

Powszechnym jest fakt, że pellety w Niemczech posiadają certyfikat. Około 90% sprzedaży na tym rynku należy do pelletu certyfikowanego czyli. tzw premium pellet. Opublikowana w  2011r. normy EN 14961-2 i zbudowany na jej podstawie system certyfikacji (EN-plus) pozwala na jeszcze lepsze zabezpieczenie interesu klientów. Ok. 75% niemieckiej produkcji pellet spełnia nowe wymagania.

Zdaniem DEPV w 2012r. można się spodziewać się w Niemczech niewielkiego wzrostu produkcji przy jednoczesnej konsolidacji rynku. Planowane inwestycje doprowadzą do wzrostu mocy produkcyjnych szacowanego na 2,9 mln ton rocznie wobec 2,7 mln ton w roku 2011. Wolne tempo rozwoju to m.in. efekt wysokich cen surowców do produkcji pelletu. W 2011r. za 1 mp wiórów producenci płacili przeciętnie 13 euro.

DEPV szacuje całkowitą światową produkcje pellet drzewnych na ponad 15 mln ton, z czego ponad połowa wytwarzana jest w Europie. Europa jest również największym ich konsumentem. Liderem produkcji pellet w Europie są Niemcy, druga w kolejności, z produkcją na podobnym poziomie jest Szwecja. Dalej ze znacznie niższymi wielkościami plasują się Rosja i Austria.

Jeśli chodzi o zużycie, największymi rynkami są: Niemcy, większość pelletów w tym kraju wykorzystywana jest na cele grzewcze; Szwecja (produkcja energii elektrycznej i ciepła), Włochy (produkcja ciepła) oraz Dania i Holandia (produkcja energii elektrycznej). Produkcja realizowana w Ameryce Północnej wykorzystywana jest przede wszystkim na cele związane z wytwarzaniem energii elektrycznej oraz eksportowana do Europy.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

pellet

Pellet będzie rósł w siłę, bo to ekologiczny materiał opałowy. Tylko ciekawi mnie jak on kalkuluje się w porównaniu z gazem czy węglem?

rusakow [3]Odpowiedz na ten komentarz2015-03-27 10:50:24

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA