/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Jak dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Invado

Autor:
Źródło: Invado
Data: 2012-01-30


Jej skromny rozmiar nie zmienia faktu, że jest ważnym elementem wyposażenia wnętrza, wpływającym na jego funkcjonalność i estetykę. Drzwi wewnętrzne z właściwie dopasowaną klamką robią dobre, pierwsze wrażenie.

Dobrze dobrana klamka powinna harmonijnie komponować się z otoczeniemDobrze dobrana klamka powinna harmonijnie komponować się z otoczeniemFot. Invado

Współcześnie klamka jest stosunkowo tanim elementem w stosunku do ceny samego skrzydła drzwiowego. Kiedyś było dokładnie odwrotnie. Klamki o najróżniejszych kształtach, wzornictwie, wykonane z różnych stopów metali sprowadzano na zamówienie z bardzo odległych miejsc. Stanowiły unikalne wykończenie zarówno obiektów sakralnych, jak i świeckich. Te najbardziej wymyślne i masywne ozdabiały rezydencje zamożnych ludzi i prestiżowe budynki użyteczności publicznej. Dziś najczęściej klamki są poręczne, o prostych, zgeometryzowanych kształtach. Dużym zainteresowaniem cieszą się też klamki stylizowane na zabytkowe, które najczęściej wybierane są do wnętrz w stylu klasycznym.

Dekoracyjne i funkcjonalne
Nie można traktować klamki jako samodzielnie funkcjonującego elementu, który wybieramy dlatego, że sam w sobie ładnie wygląda. Powinna harmonijnie komponować się z otoczeniem. Dlatego stojąc przed wyborem właściwego modelu musimy wziąć pod uwagę, materiał z jakiego wykonane są drzwi, ich kolor, a także styl, w którym urządzone jest całe wnętrze.

Generalnie warto trzymać się zasady, że im grubsze drzwi tym masywniejsza powinna być klamka. W pomieszczeniach, w których dominują tradycyjne meble możemy sobie pozwolić na stylizowaną, postarzaną klamkę w kolorze mosiądzu. Do wnętrz nowoczesnych, stawiających na prostotę i geometryczne formy wybierzmy coś skromniejszego, ale stylowego.

- Nowoczesne drzwi wewnętrzne będą dobrze wyglądać w towarzystwie modelu Lizbona albo Panteon
– zapewnia Adam Hucz z firmy INVADO, jednego z czołowych producentów stolarki drzwiowej w Polsce. - Geometryczna forma i ergonomiczność to ich duże zalety – dodaje A. Hucz. Dostępne są w kolorystyce chromu, brązu grafiatto czy niklu, a więc materiałów bardzo industrialnych, chętnie wykorzystywanych we współczesnych aranżacjach. Miłośnicy łagodnych, opływowych kształtów znajdą w ofercie INVADO modele Lavia i Giussy-R, również eleganckie i funkcjonalne.

O czym jeszcze pamiętać?
Kiedy wiemy już jak powinna wyglądać klamka, której szukamy, zwróćmy uwagę na solidność konstrukcji i ergonomiczność. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ma być zamontowana w drzwiach, które są często otwierane i zamykane, a więc szczególnie narażone na uszkodzenia w wyniku codziennej eksploatacji. Wysokiej jakości klamki wyposażone są w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają”, nawet po długim czasie. Warto też wziąć klamkę do ręki, aby sprawdzić czy komfortowo wpasowuje się w dłoń. Jeśli tak, to możemy być pewni, że będzie dobrym wyborem na lata.

Jak dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych? (Zdjęcia: 3)

Dobrze dobrana klamka powinna harmonijnie komponować się z otoczeniemKlamka LaviaKlamka Lizbona

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA