/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Największy kocioł na biomasę uruchomiono w Szczecinie

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2012-01-26


W Elektrowni Szczecin, należącej do PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra, oddano do eksploatacji największy kocioł do spalania biomasy w Polsce.

Budowa kotła na biomase – Elektrownia SzczecinBudowa kotła na biomase – Elektrownia SzczecinFot. PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra

Nowy kocioł jest w stanie wyprodukować 440 tys. MWh energii elektrycznej i 1,900 mln GJ ciepła w ciągu roku. Dzięki zastąpieniu węgla biomasą, elektrownia nie emituje prawie dwutlenku węgla, emisja siarki zmniejszyła się o 69%, natomiast pyłów - o 63%, dodatkowo ilość odpadów zmalała o 80%c.

W kotle spalana jest w 80% biomasa pochodzenia leśnego, czyli gałęzie, zrębki drewniane czy trociny, pozostałe 20% to biomasa pochodzenia rolniczego, np. wierzba energetyczna czy brykiety ze słomy. Roczne zużycie biomasy wyniesie ok. 550 tys. ton.

Inwestycja kosztowała 400 mln zł. Kocioł wyprodukowała fińska firma Metso. Magazyn, instalacje podające i przygotowujące biomasę, urządzenia pomocnicze i infrastrukturę budowlaną wykonało konsorcjum firm: BMH Technology Oy z Finlandii, Mostostal Zabrze Holding i Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Pierwsze firmy weszły na plac budowy w marcu 2009r., montaż kotła zaczął się w lipcu 2010r.

Pieniądze na inwestycje w większości pochodziły ze środków własnych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycja współfinansowana była przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra, w której skład wchodzi Elektrownia Szczecin, jest częścią spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Grupa Kapitałowa PGE jest największą grupą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Według informacji spółki udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40%, a w rynku dystrybucji energii elektrycznej - ok. 26%. Roczna produkcja energii elektrycznej w Grupie PGE w 2010 r. wyniosła ok. 53 TWh netto.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz