/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kolejna technologia otrzymywania paliw pędnych z biomasy drzewnej

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2012-01-23


Naukowcy z USA opracowali metodę produkcji paliw i węglowodorów dla przemysłu chemicznego z wiórów i biomasy. Wymaga ona udziału gazu ziemnego, ale jest tańsza od dotąd stosowanych i daje czyste paliwo – poinformował magazyn "Technology Review".

Fot. kallerna, CC

Naukowcy i inżynierowie pracujący dla firmy technologicznej Virent z Madison w stanie Wisconsin opracowali tanią metodę produkcji benzyny i węglowodorów używanych w przemyśle chemicznym z biomasy opartej na trawie i wiórach drzewnych. Osiągnięto to przez uproszczenie procesu produkcyjnego i eliminację najbardziej kosztownych jego etapów, co było możliwe dzięki zastosowaniu domieszki gazu ziemnego do biomasy.

Wytworzenie paliw węglowodorowych z trawy wymaga najpierw rozbicia dużych molekuł celulozy, stanowiących o większości surowca. Stosowano zwykle w tym celu enzymy, wytwarzające cukier lub używano wysokiego ciśnienia i temperatur, dla rozbicia łańcuchów celulozy na wodór i tlenek węgla. W technologii opracowanej przez badaczy z Virent wytwarzane są średniej wielkości molekuły – oligomery – nie wymagające tak kosztochłonnych i długotrwałych procesów produkcji.

Następnym etapem produkcyjnym jest usunięcie tlenu. Naukowcy zastosowali w tym celu katalizatory nieorganiczne w miejsce dotąd stosowanych organicznych. Następnym problemem jest wydajność paliw węglowodorowych tworzonych biomasy – zwykle zawierają one więcej węgla niż paliwa wytworzone z ropy naftowej.

Ten etap w technologii opracowanej przez badaczy z Virent wymaga obecności gazu ziemnego, zapewniającego „uwodornienie” paliwa, co podnosi jego własności i jednocześnie oczyszcza z nadmiaru węgla, utrudniającego spalanie. Wadą technologii zastosowanej przez Virent jest emisja CO2 z gazu, ale jak twierdzi firma, jej badacze budują instalacje dla jego odzyskiwania i zastosowania w „pobocznych etapach procesu produkcyjnego”.

Virent zaprezentował już swoją technologię w działaniu. Mikrozakład przetwórczy firmy o zdolności produkcyjnej 100 litrów dziennie wytworzył już paliwo lotnicze, dieslowskie, benzynę oraz specjalną mieszankę stosowaną przez silniki samochodów Formuły 1. Firma podpisała też umowę z Coca–Cola Comp. na dostawę jednego ze składników do produkcji dużych butelek PET, używanych do rozlewania napojów koncernu. Pierwszy zakład wytwarzający paliwa i węglowodory chemiczne z technologii Virent miałby powstać do końca 2015 roku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz