/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Tauron ma dotację na kocioł biomasowy

Tauron

Autor: oprac. pks
Źródło: Tauron
Data: 2012-01-19


Spółka Tauron Wytwarzanie podpisała 19 stycznia z Ministerstwem Gospodarki (jako instytucją pośredniczącą dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013) umowę na dofinansowanie budowy kotła na biomasę jednostki OZE w Elektrowni Jaworzno III - Elektrownia II.

Budynek suszarni biomasy powstający w Stalowej WoliBudynek suszarni biomasy powstający w Stalowej WoliFot. Jerzy Wieleba / Tauron

Na podstawie umowy Tauron otrzyma 40 mln zł dofinansowanie na inwestycję związaną z budową bloku biomasowego, którego całkowity koszt wyniesie 420 mln zł z czego na sam kocioł przypada 280 mln zł.

Inwestycja obejmuje instalację nowoczesnego i spełniającego normy ekologiczne kotła na biomasę, urządzeń pomocniczych oraz budowę kompletnego układu składowania i podawania biomasy. Przy 100% obciążeniu kocioł będzie spalał do 50 ton biomasy na godzinę, co przy pracy na poziomie 75-80% oznacza roczne zużycie biomasy na poziomie 360 tys. ton.

Jednostka będzie spalać biomasę leśną: zrębki drzewne, pelety drzewne (ok. 80% zapotrzebowania) oraz biomasę pochodzenia rolniczego, tzw. agro biomasy, na którą składać się będą pelety rzepakowe, pelety ze słomy rzepakowej, pelety z otrąb zbożowych, śruta zbożowa, pelety z nasion i łusek słonecznika, makucha rzepakow (ok. 20% zapotrzebowania). Wydajność nominalna nowego kotła w technologii fluidalnej, ze złożem cyrkulacyjnym wyniesie 201 ton pary/h. Jednostka, zgodnie z planem, zostanie oddana do użytku przed końcem 2012 roku.

- Inwestycje w moce oparte na spalaniu biomasy to jeden z celów strategicznych Obszaru Wytwarzania Grupy Tauron. W ramach budowy zrównoważonego portfela wytwórczego planujemy do końca 2020 roku uruchomić moce rzędu 240 MW w oparciu o to paliwo. Będą to specjalnie przeznaczone do tego celu jednostki spalające jedynie biomasę - powiedziała Joanna Schmid, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju.

29 listopada Grupa Tauron uzyskała również 40 mln zł dofinansowania do inwestycji związanej ze spalaniem biomasy realizowanej w Stalowej Woli gdzie powstaje nowy układ magazynowania, suszenia i rozdrabniania biomasy. Spalanie jej będzie odbywać się w postaci pyłu „biomasowego” w specjalnych niskoemisyjnych palnikach pyłowych. Planowany termin oddania do eksploatacji instalacji to rok 2012.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA