/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Tauron ma dotację na kocioł biomasowy

Tauron

Autor: oprac. pks
Źródło: Tauron
Data: 2012-01-19


Spółka Tauron Wytwarzanie podpisała 19 stycznia z Ministerstwem Gospodarki (jako instytucją pośredniczącą dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013) umowę na dofinansowanie budowy kotła na biomasę jednostki OZE w Elektrowni Jaworzno III - Elektrownia II.

Budynek suszarni biomasy powstający w Stalowej WoliBudynek suszarni biomasy powstający w Stalowej WoliFot. Jerzy Wieleba / Tauron

Na podstawie umowy Tauron otrzyma 40 mln zł dofinansowanie na inwestycję związaną z budową bloku biomasowego, którego całkowity koszt wyniesie 420 mln zł z czego na sam kocioł przypada 280 mln zł.

Inwestycja obejmuje instalację nowoczesnego i spełniającego normy ekologiczne kotła na biomasę, urządzeń pomocniczych oraz budowę kompletnego układu składowania i podawania biomasy. Przy 100% obciążeniu kocioł będzie spalał do 50 ton biomasy na godzinę, co przy pracy na poziomie 75-80% oznacza roczne zużycie biomasy na poziomie 360 tys. ton.

Jednostka będzie spalać biomasę leśną: zrębki drzewne, pelety drzewne (ok. 80% zapotrzebowania) oraz biomasę pochodzenia rolniczego, tzw. agro biomasy, na którą składać się będą pelety rzepakowe, pelety ze słomy rzepakowej, pelety z otrąb zbożowych, śruta zbożowa, pelety z nasion i łusek słonecznika, makucha rzepakow (ok. 20% zapotrzebowania). Wydajność nominalna nowego kotła w technologii fluidalnej, ze złożem cyrkulacyjnym wyniesie 201 ton pary/h. Jednostka, zgodnie z planem, zostanie oddana do użytku przed końcem 2012 roku.

- Inwestycje w moce oparte na spalaniu biomasy to jeden z celów strategicznych Obszaru Wytwarzania Grupy Tauron. W ramach budowy zrównoważonego portfela wytwórczego planujemy do końca 2020 roku uruchomić moce rzędu 240 MW w oparciu o to paliwo. Będą to specjalnie przeznaczone do tego celu jednostki spalające jedynie biomasę - powiedziała Joanna Schmid, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju.

29 listopada Grupa Tauron uzyskała również 40 mln zł dofinansowania do inwestycji związanej ze spalaniem biomasy realizowanej w Stalowej Woli gdzie powstaje nowy układ magazynowania, suszenia i rozdrabniania biomasy. Spalanie jej będzie odbywać się w postaci pyłu „biomasowego” w specjalnych niskoemisyjnych palnikach pyłowych. Planowany termin oddania do eksploatacji instalacji to rok 2012.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz