DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pierwsze orzeczenie duńskiego sądu pracy ws polskich robotników budowlanych

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-24


Politiken z 22 bm. (artykuł H.Drachmanna) informuje o pierwszym orzeczeniu duńskiego sądu pracy ws zaniżania wynagrodzeń dla delegowanych pracowników z nowych państw członkowskich....

Firmie Biomax należącej do obywatela duńskiego nakazano wypłatę wsteczną wynagrodzenia w wysokości 344 tys. DKK za trzy miesiące pracy czterech polskich robotników budowlanych, zasądzając ponadto karę pieniężną w wysokości 6 tys. DKK.
Dziennik przytacza wypowiedź prowadzącego gospodarstwo rolne w Polsce właściciela firmy, rolnika Ole Thuesena stwierdzającego, iż nie ma już nic wspólnego z firmą i nie wie, kto ją obecnie prowadzi - jest jednak pewien, iż pracownicy otrzymali wynagrodzenie za pracę. Ole Thuesen nie stawił się na rozprawie i dowodzi, iż nie otrzymał wezwania - jednak według informacji sądu został powiadomiony przez Ambasadę Królestwa Danii w Warszawie.
Natomiast Berlingske Tidende z dn. 22 bm. w depeszy agencyjnej donosi o przypadkach wymuszania przez organizacje mafijne w państwach Europy Środkowej i Wschodniej pieniędzy od pracujących w Danii obywateli nowych państw członkowskich. W związku ze sprawą przed sądem w Skjern na Jutlandii przeciw czterem obywatelom Litwy, Agencja Ritzau przytacza wypowiedź przedstawiciela policji z Ringkoebing informującego o pogłoskach, iż pracownicy rolni zmuszani są do płacenia 100 USD miesięcznie za "uzyskanie prawa" do pracy w Danii. Organizacje przestępcze dla wymuszenia posługują się groźbami zaszkodzenia rodzinom pozostawionym w kraju.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz