/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

RDLP Krosno: Rosną zasoby leśne i wzrasta pozyskanie drewna

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-01-16


W ostatnich latach mamy do czynienia z ciągłym przyrostem zasobów leśnych. Tak wynika z analiz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Na podstawie danych z planów urządzenia lasu w nadleśnictwach nadzorowanych przez tę jednostkę wyliczono, że masa surowca drzewnego na pniu sięga 113,6 mln m3, co oznacza, że w ciągu ostatnich 10 lat przybyło go prawie 8 mln m3.

Fot. Drewno.pl

- Równolegle ze wzrostem zasobów drzewnych rosną też nasze możliwości pozyskania surowca – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Rozmiar wyrębu musi uwzględniać przede wszystkim potrzeby hodowlane drzewostanów, ale wynika wprost z wyliczeń dokonywanych przez niezależne od nas firmy tworzące 10-letnie plany urządzenia lasu dla każdego z nadleśnictw. Plany te zakładają zrównoważony wzrost zasobów leśnych.    

W ubiegłym roku w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie pozyskano 1,9 mln m3 drewna, podobny rozmiar planowany jest w roku bieżącym.  Jeszcze w 2002 roku możliwości pozyskania surowca sięgały niespełna 1,4 mln m3. Roczny średni przyrost w drzewostanach wynosi obecnie ponad 9 m3 na jeden hektar a zasobność 287 m3 na hektar. Z kolei średni wiek drzewostanów 73 lata jest jednym z najwyższych w kraju.

Warto przypomnieć, że niemal  1/3 podkarpackich lasów została zasadzona 50-60 lat temu na gruntach porolnych. Obecnie trwa przebudowa gatunkowa tych lasów. W miejsce gatunków przedplonowych, jak sosna, świerk czy olcha szara, wprowadzane są tam sukcesywnie gatunki właściwe dla lasów południowo-wschodniej Polski jak: jodła, buk, dąb czy jawor.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz