/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Informacja rządu o stanie lasów zakceptowana przez sejmową komisję

Lasy Państwowe

Autor: Eugeniusz Pudlis
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-01-13


Informację o stanie lasów oraz o realizacji Krajowego Programu Zwiększania Lesistości (KPZL) w 2010 roku przyjęła na swoim posiedzeniu 11 stycznia sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Fot. Drewno.pl

Informację o stanie lasów oraz o realizacji KPZL w 2010 roku przedstawił posłom Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny konserwator przyrody. Poinformował m.in., że powierzchnia lasów w Polsce rośnie (choć nie w takim tempie, jak zakładał KPZL), zwiększają się zasoby drewna na pniu, wzrasta średni wiek drzewostanów oraz poprawił się stan zdrowotny lasów, w szczególności Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Henryk Siedlaczek (PO), koreferent ministra Zaleskiego, potwierdził, że podstawowe cele polityki leśnej państwa są realizowane prawidłowo. Podkreślił, że zwiększające się zasoby drewna na pniu to efekt konsekwentnej realizacji zasad zrównoważonego użytkowania i rozwoju pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Dodał również, że co roku podaż drewna zwiększa się o kilkaset tys. m. sześc., co jest efektem racjonalizacji użytkowania drzewostanów oraz wchodzenia w fazę użytkowania drzewostanów z zalesień powojennych.

Poseł Siedlaczek przytoczył również szereg liczb obrazujących edukację leśną, informując, że LP utworzyły ponad 6,5 tys. obiektów edukacyjnych, z których korzysta rocznie około 1,5 mln osób. - Dobrze się stało, że Lasy Państwowe nie zostały włączone do sektora finansów publicznych. To chyba było największym zagrożeniem dla ich sprawnego funkcjonowania jak i dla modelu polskiego leśnictwa - akcentował.

W dyskusji na temat powyższych dokumentów wzięło udział blisko dziesięciu posłów. Poruszali m.in. kwestię deregulacji, a więc likwidacji przepisów utrudniających pracę głównie nadleśniczym czy wpływu Natury 2000 na kondycję finansową LP. Na ich pytania (dotyczące m.in. martwego drewna w lesie, systemu sprzedaży drewna przez LP, niezadawalających postępów w realizacji KPZL) odpowiadali Janusz Zaleski, dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan oraz prof. Piotr Paschalis, kierownik Katedry Użytkowania Lasu Wydziału Leśnego SGGW.

Jak poinformował Stanisław Żelichowski (PSL), przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przyjęte dokumenty zostaną przedstawione na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Poseł Żelichowski podziękował również profesorom Andrzejowi Grzywaczowi i Piotrowi Paschalisowi za opinie, które przygotowali na temat Informacji o stanie lasów i realizacji KPZL.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA