/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ilim Group i Akzo Nobel wspólnie wybudują fabrykę wodorotlenku sodu

Autor: oprac. dja
Źródło: Ilim Group
Data: 2012-01-03


15 grudnia, spółka grupy Akzo Nobel - Akzo Nobel Chemicals International BV podpisała długoterminową umowę joint venture z rosyjską Ilim Group, której efektem ma być powstanie fabryki produkującej wodorotlenek sodu wykorzystywany w przemyśle papierniczym.

Wodorotlenek sodu wykorzystywany jest m.in. w procesie bielenia celulozyWodorotlenek sodu wykorzystywany jest m.in. w procesie bielenia celulozyFot. Ilim Group

Większościowy pakiet udziałów w spółce oraz zarządzanie zakładem przypadnie Akzo Nobel. Nowy zakład powstanie w miejscowości w Korjażma, położonej w Obwodzie Archangielskim. W Korjażmie działa jedna z największych w Europie fabryk celulozy i papieru należąca do Ilim Group (wcześniej znana jako Kotlas Pulp and Paper Mill), która produkuje papier offsetowym oraz fluting, kraftliner, bieloną masę celulozową oraz inne półprodukty chemiczne.

Grupa Ilim jest czołowym producentem papieru i celulozy w Rosji. Ponad 35% całkowitej produkcji trafia na rosyjski rynek wewnętrzny, pozostała część produkcji eksportowana jest do Europy, Ameryki Północnej i na Środkowy Wschód. Zarząd spółki podkreśla, że inwestycja uniezależni firmę od zewnętrznych dostawców oraz stanowi podstawę do przyszłego rozwoju skali produkcji.

Z kolei dla Akzo Nobel fabryka będzie podstawą wzrostu obrotów w Rosji. Przystępując do przedsięwzięcia spółka ma nadzieję na dalsze rozszerzanie swojej aktywności na tym charakteryzującym się wysokim potencjałem rozwoju rynku.

Akzo Nobel to międzynarodowy koncern działający w ponad 75 krajach, który zatrudnia około 68 tys. osób. Główna siedziba koncernu znajduje się w Arnhem (Holandia). Specjalizuje się w produkcji chemikaliów, materiałów wykończeniowych i wyrobów farmaceutycznych.

Wodorotlenek sodu (ług sodowy) wykorzystywany jest w przemyśle papierniczym w szerokim zakresie. Używany jest na etapie rozdrabniania masy drzewnej do usuwania ligniny oraz do wybielania masy celulozowej, jak również w procesie oczyszczania ścieków. Do wyprodukowania jednej tony masy papierniczej zużywa się ok. 120 kg wodorotlenku sodu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz