/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Kronospan rozwija się na wschód

Kronospan

Autor: Zuco
Źródło: Kronospan
Data: 2011-12-27


Kronospan już wkrótce zakończy budowę zakładu produkcyjnego płyt drewnopochodnych w Smorgoni w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Inwestycja prowadzona jest w oparciu o umowę zawartą w dniu 17 listopada 2010 pomiędzy Kronospan i rządem Republiki Białorusi.

Wizualizacja zakładu produkcyjnego płyt drewnopochodnych w SmorgoniWizualizacja zakładu produkcyjnego płyt drewnopochodnych w SmorgoniFot. Kronospan

Na obszarze około 50 ha powstaje nowoczesna fabryka, w której od sierpnia 2012 produkowane będą płyty wiórowe, płyty laminowane, na przełomie 2012/2013 roku płyty MDF, a w kolejnych latach planowane jest rozpoczęcie produkcji płyt OSB oraz podłóg laminowanych. Nakłady inwestycyjnie przekroczyły pierwotnie zakładane 150 milionów USD.

Kronospan jest jedynym producentem płyt drewnopochodnych, który mimo globalnego kryzysu gospodarczego realizuje nowe inwestycje. Uruchomienie produkcji w nowym zakładzie wzmocni pozycję konkurencyjną Kronospan na obszarze Europy Wschodniej oraz ułatwi kooperację pomiędzy zakładami Kronospan w tej części Europy. Sprzedaż z nowej fabryki prowadzona będzie na rynek białoruski, północną część Rosji (region Sankt Petersburga), wschodnią Polskę i kraje bałtyckie, gdzie popyt na materiały drewnopochodne jest wciąż bardzo duży, a branże powiązane nadal się rozwijają.

Kronospan ocenia lokalizację nowego zakładu jako bardzo perspektywiczną, głównie ze względu na strategiczne położenie, umożliwiające dostęp do wielu rynków wschodzących (w tym Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i krajów bałtyckich), konkurencyjną bazę kosztową, dostęp do szerokiej bazy surowcowej, rozwiniętą sieć transportu kolejowego i drogowego oraz dostęp do wykształconej siły roboczej. Budowa nowej fabryki pozwoli na skrócenie czasu dostawy i poprawę serwisu dla obecnych klientów Kronospan, jak również pozwoli na poszerzenie grupy odbiorców o nowe podmioty.

Nowy zakład zapewni łatwy dostęp do wysokiej jakości produktów w konkurencyjnych cenach, co pozytywnie wpłynie na rozwój producentów mebli oraz firmy budowlane w dynamicznie rozwijających się krajach Europy Wschodniej. Realizacja projektu pozwoli również na aktywizację lokalnych zasobów siły roboczej i stworzenie kilku tysięcy nowych miejsc pracy, w tym około 300 bezpośrednio w nowej fabryce. Dzięki działalności zakładu zaktywizowane zostaną również lokalne firmy z wielu branż, co przyczyni się do ogólnego ożywienia gospodarczego całego regionu.

W ramach prowadzonego programu inwestycyjnego, Kronospan rozważa kolejne inwestycje na Białorusi oraz stworzenie klastra przemysłowego, w którym będą mogły rozwijać się branże pokrewne.

Kronospan to obecnie 29 zakładów produkcyjnych w 24 krajach, w których zatrudnienie znajduje ponad 11.000 osób. Kronospan to kilka grup spółek, których głównym zadaniem jest produkcja i dystrybucja płyt drewnopochodnych. Koncern jest wiodącym na świecie producentem płyt wiórowych, płyt MDF, podłóg laminowanych oraz numerem jeden w produkcji płyt OSB w Europie. Kronospan produkuje również papier dekoracyjny, jak i inne wysokiej jakości produkty dla przemysłu meblarskiego, budownictwa i branży wyposażenia wnętrz.

Kronospan rozwija się na wschód (Zdjęcia: 2)

Wizualizacja zakładu produkcyjnego płyt drewnopochodnych w SmorgoniWizualizacja zakładu produkcyjnego płyt drewnopochodnych w Smorgoni

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA