/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Orzechowska Sklejka czeka na inwestora

OZPS Orzechowo

Autor: dja
Źródło: OZPS Orzechowo
Data: 2011-12-24


Wojewoda Wielkopolski zaprosił potencjalnych inwestorów do rokowań w sprawie prywatyzacji bezpośredniej Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek w Orzechowie.

Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek w OrzechowieOrzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek w OrzechowieFot. OZPS

Jako kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty ustalono cenę zakupu przedsiębiorstwa albo wartość aportu Skarbu Państwa (80 punktów) oraz gwarantowany okres zatrudnienia pracowników (20 punktów). Przy wyborze oferty brane będą również pod uwagę planowane inwestycje (ich wielkość, rodzaj i czas realizacji). Oferty składać można do końca grudnia.

Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek są przedsiębiorstwem państwowym. Historia firmy sięga roku 1894, kiedy to przy linii kolejowej Września – Jarocin powstał tartak. W latach 1918–1939 w zakładzie uruchomiono produkcję fryzów i deszczułek posadzkowych litych, oklein oraz sklejek. Podczas II wojny światowej fabryka kontynuowała dotychczasową działalność pod zarządem niemieckim. W roku 1943 przeniesiono z Poznania Fabrykę Mebli Nowakowskiego, która stała się zaczątkiem produkcji płyt stolarskich. Dalszy rozwój przedsiębiorstwa nastąpił po jego upaństwowieniu w 1951 roku. W Orzechowskich Zakładach Przemysłu Sklejek produkowano między innymi płyty wiórowe, parkiety klejone, parkiety lite i mozaikowe. Obecnie przedsiębiorstwo oferuje klientom szeroką gamę sklejek, płyt stolarskich i oklein. Prawie połowa produkcji jest eksportowana do Niemiec, Francji, Belgii, Austrii i Czech.

W 1991r. spadkobiercy byłego właściciela wystąpili do sądu z wnioskiem o uchylenie decyzji nacjonalizacyjnej. W ciągu 10 lat sporu odpowiedni ministrowie zajmowali w tej sprawie stanowisko dziesięciokrotnie, siedem wyroków zapadło w sądach. W styczniu 2011r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie, stwierdzające, że nacjonalizacja nastąpiła zgodnie z przepisami. Na tej podstawie Wojewoda Wielkopolski 4 marca wydał decyzję uwłaszczeniową, która otworzyła drogę do prywatyzacji spółki.

W latach świetności w OZPS pracowało nawet 1800 osób. Na koniec 2010 firma zatrudniała ok. 390 osób.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

najwyższy czas...

od lat OZPS był przechowalnią dla polityków różnej maści, którzy sprawowali tu funkcje prezesów. Od lat zakład produkuje przy czym nie promuje własnej marki. Zakład w świetnej lokalizacji z doskonałą bazą pracowników z Orzechowa i okolicznych miejscowości. Ciekaw jestem co będzie dalej - jeśli Paged to czy rozwój czy zamknięcie? - czy będą inni chętni?

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-25 18:34:54

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz