/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pomóż odtworzyć historię Technikum Leśnego w Białowieży

Lasy Państwowe

Autor: Anna Kulbacka, Maria Nowicka-Szpakowicz
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-12-22


W obchodzącym w tym roku 60-lecie istnienia Technikum Leśnym w Białowieży powstała idea odtworzenia historii szkolnictwa leśnego w Białowieży od samego początku. Tak rozpoczęła się historia żmudnego, ale pełnego satysfakcji zbierania informacji o przedwojennej białowieskiej Państwowej Szkole dla Leśniczych.

Państwową Szkołę dla Leśniczych w Białowieży otworzono w 1929r.Państwową Szkołę dla Leśniczych w Białowieży otworzono w 1929r.Fot. Technikum Leśne w Białowieży

- Po przemyśleniach i podsumowaniu historii szkoły leśnej doszliśmy do wniosku, że warto poświęcić czas i energię na przypomnienie i odszukanie materiałów związanych z osobami, które w Białowieży już w okresie międzywojennym kształciły i uczyły się, by służyć swoją pracą dla dobra polskich lasów - mówi Anna Kulbacka, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży.

Historia szkolnictwa leśnego w Białowieży sięga 1929 roku, kiedy to 28 września otworzono w Białowieży Państwową Szkołę dla Leśniczych. Szkoły takie, jak ta w Białowieży podlegały wówczas Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych, który wydał rozporządzenie dotyczące organizacji pracy szkół dla leśniczych. Na podstawie tego rozporządzenia powstał potem Regulamin porządku domowego szkół dla leśniczych.

Początkowo Szkoła dla leśniczych mieściła się w skrzydle nieistniejącego już pałacu carskiego. Jak podają „Echa Leśne” z 1930 roku „Młode i żywotne stowarzyszenie, pełne inicjatywy i zapału, w ciągu roku zaledwie stanęło już pod własnym sztandarem, dając piękne świadectwo twórczej i solidarnej pracy”.

Szkołę w Białowieży ukończyło 160 z 200 osób, które rozpoczęły naukę. Część nazwisk znana jest ze wspomnianego już czasopisma „Echa Leśne”, część udało się uzyskać z innych źródeł. Wciąż jednak nie są znane nazwiska wszystkich uczniów białowieskiej Państwowej Szkoły dla Leśniczych.

- ZSL w Białowieży nie posiada dokumentacji związanej z prowadzeniem Państwowej Szkoły dla Leśniczych w Białowieży, ale na pewno wszelkie regulaminy, plany i programy nauczania nie mogły odbiegać od tego co zostało określone w tych dokumentach – domyśla się Anna Kulbacka.

- Na stronie szkoły www.zsl.bialowieza.lasy.pl została umieszczona galeria unikalnych zdjęć przekazanych przez Romualda Morawskiego, Marię Strutyńską i Annę Dziwotę
– mówi Anna Kulbacka, dziękując jednocześnie za zaufanie, jakim osoby te obdarzyły szkołę leśną w Białowieży.

Odtwórcy przedwojennej Państwowej Szkoły dla Leśniczych w Białowieży apelują:
Prosimy o rozpoznawanie swoich bliskich i kontaktowanie się ze szkołą. A może ktoś pomógłby w odszukaniu dokumentacji Państwowej Szkoły dla Leśniczych w Białowieży?

- Liczymy na zainteresowanie osób, którym bliska sercu jest historia Białowieży i pamięć o osobach, które miały możliwość swoją miłość do lasu zaszczepić w Puszczy Białowieskiej
- mówi Anna Kulbacka.

Podpisując się pod apelem, w imieniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży, zapraszamy na stronę internetową szkoły, na której znajdują się obszerniejsze informacje. W sprawie materiałów dotyczących przedwojennej szkoły, prosimy o kontakt z Anną Kulbacką, e-mail: dyrektor.zsl@bialowieza.lasy.pl, tel. +48 85 681 25 89.

Pomóż odtworzyć historię Technikum Leśnego w Białowieży (Zdjęcia: 3)

Państwową Szkołę dla Leśniczych w Białowieży otworzono w 1929r.Szkołę w Białowieży ukończyło 160 z 200 osób, które rozpoczęły naukę.Szkołę w Białowieży ukończyło 160 z 200 osób, które rozpoczęły naukę.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz