/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Papierowa bateria Sony

Sony

Autor: oprac. pks
Źródło: Sony
Data: 2011-12-21


Japoński koncern Sony, podczas targów Eco-Products 2011 odbywających się w Tokio, zaprezentował bio-baterię, produkującą energię z papieru.

Schemat działania bio-bateriiSchemat działania bio-bateriiFot. Sony

Bateria wytwarza energię podczas procesu biochemicznego, podczas którego papier (np. makulatura), a właściwie cukry wchodzące w jego skład (glukoza), rozkładane są za pomocą katalizatora, którym jest enzym trawienny - celulaza oraz tlenu pobieranego z otoczenia. Z papieru stanowiącego równowartość 1 kartki papieru A4 bateria potrafi wygenerować ok. 18Wh energii elektrycznej co stanowi odpowiednik energii sześciu baterii AA.

Podczas targowej demonstracji, biologiczna bateria zasilała niewielki wentylator. Sony przygotowało też cienką wersję baterii nazwaną "ultra slim", którą wykorzystano do zasilania dźwiękowej kartki okolicznościowej.

Pozyskiwanie energii "z papieru" nie jest nowością w świecie nauki. M.in. w 2009r. szwedzcy naukowcy zaprezentowali ogniwo zbudowane z papieru i związków soli. Tym co odróżnia projekt japońskiej firmy od innych wynalazków, jest zapewnienie, że w wkrótce bio-baterie zostaną wprowadzone na rynek - na początek jako źródło zasilania zabawek i gadżetów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA