/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Jaką choinkę wybrać?

Lasy Państwowe

Autor: Mariusz Turczyk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-12-20


Trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez choinki. Wiele osób ma jednak poważny dylemat, jakie drzewko wybrać. Oto kilka podpowiedzi dla niezdecydowanych.

Jaką choinkę wybrać?Jaką choinkę wybrać?Fot. Mariusz Turczyk

Jaką choinkę wybrać?
Choinki pojawiły się w naszym kraju na początku XIX wieku. Wyparły zwyczaj zdobienia izb podłaźniczkami, czyli wiankami lub gałęziami drzew iglastych przystrojonych jabłkami i ciastkami. Drzewko świąteczne to z reguły jodła lub świerk. Około 1880 roku pojawiły się w sprzedaży pierwsze choinki sztuczne. Moda na tworzywa sztuczne sprawiła, że skutecznie wyparły one w wielu domach drzewka naturalne. Dziś na rynku mamy nieograniczony wybór choinek naturalnych i sztucznych. Podejmując decyzję o zakupie, powinniśmy wziąć pod uwagę najważniejsze za i przeciw.

Sztuczna…

Atutem sztucznej choinki jest jej trwałość – może nam służyć nawet kilkanaście lat. Niestety w zderzeniu z urodą naturalnego drzewka choinka sztuczna jest bez szans. Na minus przemawia też aspekt ekologiczny. Przy produkcji takich drzewek powstaje wiele szkodliwych substancji chemicznych. Wątpliwą przyjemnością jest śpiewanie kolęd w oparach plastiku. Poważnym problemem jest też utylizacja takiej choinki. Naturalny proces rozkładu trwa dziesiątki lat. Kupując choinkę sztuczną, przyczyniamy się więc do zatruwania i zaśmiecania środowiska naturalnego.

…czy naturalna?
Dokonując zakupu z legalnego źródła, wytrącamy argument mówiący, iż choinki naturalne są przyczyną dewastowania lasów. Hoduje się je zwykle na specjalnych plantacjach lub w szkółkach roślin ozdobnych. Pochodzą też z zabiegów pielęgnacyjnych w lasach. Mają naturalny urok i wypełniają nasz dom pięknym, żywicznym zapachem. Są w pełni biodegradowalne. W ciągu najwyżej trzech lat zmienią się w kompost, użyźniając ziemię i dając pokarm wielu stworzeniom.

Duża oferta na rynku wpływa na stosunkowo niską cenę i pozwala wybrać z szerokiej gamy gatunków i odmian iglaków. Warto zwrócić uwagę, czy drzewko jest świeżo ścięte. Importowane iglaki potrafią w różnych warunkach czekać na sprzedaż tygodniami. Jeśli nie zwrócimy uwagi na pierwsze opadające igły w punkcie sprzedaży, drzewko może utracić większość igliwia jeszcze przed pierwszą gwiazdką.

Świerk czy jodła?
Choinki świerkowe są zwykle znacznie tańsze, ale za to szybciej tracą igły. Najczęściej możemy nabyć świerk pospolity lub wybarwiony na srebrno świerk kłujący. Wśród jodeł coraz rzadziej można spotkać odmianę pospolitą, rosnącą w naszych lasach. Wypierana jest przez gatunki ozdobne hodowane w szkółkach. Dominuje odmiana kaukaska. Spotykamy też jodłę jednobarwną (zwaną też kalifornijską) o charakterystycznych srebrnych i długich igłach.
Pachnąca lasem sosna

Coraz częściej decydujemy się na drzewka sosnowe. Szlachetne odmiany sosen biją na głowę swoją urodą tradycyjne choinki. Sosna czarna, wejmutkaczy żółta są prawdziwymi choinkowymi rarytasami. To właśnie na nich wzorują się designerzy choinek sztucznych. Dodatkowo sosna najsilniej pachnie żywicą, warto więc pomyśleć o zakupie choćby kilku sosnowych gałązek do przystrojenia domu.

Cięta czy w donicy?

Wiele osób decyduje się na zakup iglaków w pojemniku, aby później posadzić drzewko w ogrodzie. Popularność takich choinek rośnie mimo znacznie wyższej ceny drzewek w donicach. Pomysł chwalebny, jednak warto go dobrze przemyśleć. Tradycyjne jodły i świerki to duże drzewa, dorastające w ogrodach do 20-30 m i zajmujące sporą powierzchnię. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca wokół domu, warto wybierać gatunki szczepione lub wolno rosnące. Idealna wydaje się w tym wypadku jodła koreańska, która po 30 latach osiąga zaledwie 10 metrów. Do małych pomieszczeń, a później ogrodów warto rozważyć zakup świerka Conica. Pięknie uformowane w kształcie stożka drzewko będzie zdobiło zarówno nasz dom, jak i ogród.

Przy zakupie rośliny w donicy koniecznie należy sprawdzić stan bryły korzeniowej. Taka choinka nie może również zbyt długo zdobić domu. Po wystawieniu na dwór rozhartowane drzewko nie będzie miało szans przetrwać do wiosny.

Choinkowa awangarda
Jeśli ktoś chce być wyjątkowo oryginalny, może zrezygnować z tradycyjnej choinki na rzecz bardziej wyrafinowanych ozdób bożonarodzeniowych. Od kilku lat hitem są przystrojone gałązki fantazyjnie powykręcanych odmian roślin. Króluje tu wierzba mandżurska "Tortuosa". W ogrodzie pięknie wyglądają przystrojone gałęzie leszczyny odmiany Contorta. Niezwykle szykownie w świątecznej szacie prezentują się brzozy odmiany Youngii. Natomiast miłośnicy horrorów i świąt w stylu rodziny Adamsów powinni zainwestować w najbardziej mroczną odmianę świerka – Inversa.

Jaką choinkę wybrać? (Zdjęcia: 3)

Jaką choinkę wybrać?Choinki w szkółceTaka choinka zrobi wrażenie w każdym ogrodzie – świerk Inversa

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz