/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Były zarząd Jarocińskich Fabryk Mebli oskarżony o nadużycia

Autor: oprac. pks
Źródło: Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp.
Data: 2011-12-16


14 grudnia Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp., po prawie sześciu latach od rozpoczęcia śledztwa, skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia w sprawie nadużycia uprawnień przez byłych członków zarządu Jarocińskich Fabryki Mebli SA i wyrządzenia w jej mieniu szkodę w wysokości 7 mln zł.

Fot. Gavel, stock.xchng

Aktem oskarżenia objęto 45–letniego mężczyznę, byłego prezesa zarządu spółki oraz 37–letnią kobietę, byłego członka zarządu spółki i jednocześnie jej dyrektora finansowego. Oskarżonym zarzucono, że pełniąc swe funkcje nie dopełnili ciążących na nich obowiązków dbałości o interesy finansowe kierowanej przez nich spółki i należytego reprezentowania jej interesów.

W opisie czynu wskazano m.in. na podpisanie szeregu nieuzasadnionych ekonomicznie i niekorzystnych finansowo umów, które spowodowały szkodę w majątku spółki w łącznej wysokości 7 mln zł. Zarzuty dotyczą okresu od czerwca 2001r. do lipca 2004r.

Do wszczęcia śledztwa doszło w styczniu 2006r. w oparciu o wyniki kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej. W jego trakcie uzyskano, zdaniem prokuratury, istotne dla oceny zdarzeń będących przedmiotem postępowania, opinie biegłych z zakresu rachunkowości, księgowości i finansów, a także oceny działalności podmiotów gospodarczych.

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. prowadziła śledztwo wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Delegaturą w Poznaniu.

Z dokonanych ustaleń wynika, że do zachowań opisanych w zarzutach doszło w związku z poddaniem spółki kierowanej przez oskarżonych w całkowitą zależność od decyzji zarządu innej spółki tej samej branży działającej na terenie Wielkopolski (Swarzędz Meble SA).

Jak ustalono w trakcie dochodzenia, działanie oskarżonych spowodowało wyprowadzenie na rzecz Swarzędz Meble SA środków finansowych z kierowanej przez nich fabryki i pogłębienie zaległości budżetowych JFM. W wyniku pogorszenia sytuacji ekonomicznej jarocińskiej fabryki ostatecznie doszło do ogłoszenia jej upadłości.

Czyny zarzucane oskarżonym zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 296 § 1 i 3 kodeksu karnego (nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym, związane z wyrządzeniem wielkiej szkody majątkowej) zagrożone karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Złodzieje

W końcu się do nich dobrali tak czy inaczej dla mnie już za późno i tak nie odzyska pieniędzy, do dzisiaj to odczuwam okradli mnie na 300 000 zł i jeszcze VAT zapłaciłem dziady jedne do kicia.

kompi [1]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-16 16:16:12

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz