/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

IKEA otwarła nową część centrum logistycznego w Jarostach

IKEA

Autor: oprac. dja
Źródło: IKEA
Data: 2011-12-15


Szwedzki koncern IKEA oficjalnie otworzył rozbudowywane od dwóch lat regionalne centrum dystrybucyjne w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego. Łączna powierzchnia jednego z największych na świecie kompleksów logistycznych należących do grupy IKEA, wynosi obecnie ok. 145 tys. m2.

Regionalne Centrum Dystrybucyjne IKEA w JarostachRegionalne Centrum Dystrybucyjne IKEA w JarostachFot. IKEA

Inwestycja o wartości ok. 160 mln zł umacnia pozycję firmy w Polsce. IKEA ma w Polsce 14 zakładów produkcyjnych. Co trzeci mebel sprzedawany na świecie pod tą marką wyprodukowany został w Polsce. Wartość eksportu szwedzkiego potentata sięga 8 mld zł, czyli ok. 1,5% całego eksportu naszego kraju. Sprzedaż w sklepach IKEA w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się i osiągnęła 1,6 mld zł. W 2010r. wzrosła o 10%.

Rozbudowa Regionalnego Centrum Dystrybucyjnego IKEA w Jarostach rozpoczęła się w grudniu 2009 roku i składała się z trzech faz. Pierwsza faza obejmowała przygotowanie infrastruktury do przeprowadzenia prac konstrukcyjnych oraz budowę nowej portierni.

W ramach drugiej fazy powstała nowa część modułu piątego, czyli magazynu konwencjonalnego, który składa się ze strefy regałowej oraz powierzchni odkładczej, czyli obszaru składowania bez regałów.

W trzeciej fazie wybudowany został główny element nowego centrum logistycznego. Nowoczesny, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania, tzw. SILO o pojemności 83.000 m3. Oprócz swojej skali magazyn budzi uznanie ze względu na zastosowane w nim rozwiązania techniczne.

Nowy magazyn wysokiego składowania ma wysokość 38 metrów (wraz z konstrukcją dachu) i jest prawie dwa razy wyższy od znajdującego się w Regionalnym Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach SILO półautomatycznego. Zapewnia 90.000 dodatkowych miejsc paletowych dla trzech rodzajów palet: EURO, IKEA i HALF. Wyposażenie magazynu stanowi 11 dźwigów poruszających się pomiędzy 11 alejami regałowymi. Każdy dźwig ma wysokość 30 metrów i waży 18 ton. Dodatkowo, nowe SILO wyposażone jest w setki metrów podajników rolkowych, które służą do transportu palet na długich odcinkach. Ze względu na pełną automatyzację obiektu, nie wymaga on dużego oświetlenia ani ogrzewania. Dla sprawnego funkcjonowania magazynu w okresie zimowym wystarcza temperatura w wysokości jedynie 5°C. W związku z wybudowaniem nowej portierni i koniecznością komunikacji pomiędzy starym i nowym budynkiem centrum dystrybucyjnego, zainstalowana została poczta pneumatyczna, która umożliwia przesyłanie w pojemnikach przedmiotów i dokumentów o łącznej wadze do 1 kg. Instalacja poczty przebiega w kanale o długości 700 metrów, w rurach PCV, częściowo pod ziemią, a częściowo w budynkach. Czas przesyłki wynosi jedynie 1-1,5 minuty.

- Bardzo cieszymy się z otwarcia nowej części naszego Regionalnego Centrum Dystrybucyjnego w Jarostach. Dzięki znacznemu zwiększeniu powierzchni magazynowej i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych będziemy mogli w jeszcze większym zakresie i w bardziej efektywny sposób obsługiwać sklepy IKEA aż w sześciu krajach Europy - powiedział Goran Hansson, dyrektor zarządzający IKEA Distribution Services.

Regionalne Centrum Dystrybucyjne IKEA w Jarostach odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz IKEA do sklepów w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

Regionalnego Centrum Dystrybucyjne w Jarostach zarządzane jest przez spółkę IKEA Distribution Sevices S.A. to przede wszystkim zarządzanie magazynem i logistyką, organizowanie sieci transportu i pomocy załadunkowych, jak również kontrola jakości przewożonych towarów oraz administracja celna. W Jarostach pracuje obecnie 265 osób.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA