/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Drewniana podłoga w sezonie grzewczym

Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe

Autor: P.G.
Źródło: Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe
Data: 2011-12-09


Sezon grzewczy jest czasem szczególnym dla drewnianej podłogi. Naturalny materiał jakim jest drewno reaguje na zmieniające się warunki, a zwłaszcza temperaturę i wilgotność powietrza. Czego zatem można spodziewać się po drewnianej podłodze zimą i nie dać się zaskoczyć?

Fot. Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe

Codzienna pielęgnacja

W okresie jesienno – zimowym na podłogę czyha więcej zagrożeń niż w lecie. Wynika to ze zmieniającej się aury i większego narażenia na zabrudzenie podłogi.

- Jesienią i zimą wnosimy do domu o wiele więcej zabrudzeń. Na podłogę trafiają używane do usuwania śniegu czy lodu piasek i sól. Liczne drobinki piasku są zagrożeniem dla lakieru, zaś sól go osłabia. Kiedy jest śnieg, także on jest przynoszony na butach do domu i topi się. Zalegająca woda może powodować pęcznienie desek – mówi Katarzyna Wątor z Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe
 
Można sobie z tym w bardzo łatwy sposób poradzić. Wystarczy pamiętać o stosowaniu wycieraczek i każdorazowym ścieraniu wody czy śniegu. Nie zapominajmy także o wycieraniu łap domowych zwierząt, a problemy z podłogą nie wystąpią.

Wysoka temperatura i niska wilgotność

Efektem ogrzewania zimą, są podwyższona temperatura oraz spadająca wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach. Drewno, jako naturalny materiał, dostosowuje się do otaczających go warunków. Gdy jest ciepło i sucho, deski oddają wilgoć do powietrza i wysychają. Następuje ich kurczenie, co powoduje powstawanie szczelin pomiędzy deskami, szczególnie widoczne są one na deskach litych. Kolor podłogi również ma wpływ na widoczność szczelin, gdyż są łatwiej zauważalne na deskach jasnych, a mniej na ciemnych. Ich powstawanie jest procesem zupełnie naturalnym i częściowo odwracalnym. Wiosną, kiedy wzrasta wilgotność i maleje temperatura otoczenia, podłoga drewniana zazwyczaj powraca do pierwotnych rozmiarów. Jednak często zdarza się, że zbytnio przesuszone deski pękają. Dlatego proces przesychania posadzki drewnianej należy kontrolować.
 
- Wystarczy mieć świadomość wilgotności powietrza w pomieszczeniach podczas sezonu grzewczego. Urządzenia typu stacje pogody, dokonujące pomiaru wilgotności, to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Zalecana dla desek drewnianych wilgotność powietrza wynosi pomiędzy 45 a 60%. Jeżeli spada ona poniżej tej wartości, rekomendowane jest stosowanie nawilżaczy powietrza. Warto przy tym zaznaczyć, że niezbyt praktyczne w tym aspekcie są nawilżacze kamionkowe wieszane na grzejnikach, czy mokre ręczniki. By utrzymać podłogę drewnianą w dobrej kondycji, warto zastosować elektryczne nawilżacze utrzymujące stałą wilgotność powietrza – mówi specjalistka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe

Należy też wspomnieć, że niska wilgotność nie występuje jedynie przy wysokiej temperaturze. Przy dużych mrozach wilgotność powietrza także spada. Stąd może się okazać, że pomimo iż jest zimno, to jest także bardzo sucho.  

Niska temperatura  i wysoka wilgotność

Niska temperatura w pomieszczeniach gdzie ułożona jest podłoga, zwłaszcza jeżeli jeszcze są niezamieszkane lub gdy wyjeżdżamy na zimowy wypoczynek, może także powodować niepożądaną pracę drewna. Pamiętajmy o tym urządzając dom lub mieszkanie, lub gdy z różnych przyczyn oszczędzamy na ogrzewaniu. W nieogrzanych pomieszczeniach następuje działanie odwrotne do wysychania desek. Drewno wchłania wilgoć z powietrza i pęcznieje. Wtedy może pojawić się tzw. krawędziowanie występujące na bokach desek, lub łódkowanie czyli deformacja desek. Należy pamiętać, że o ile powstawanie szczelin jest mniej kłopotliwe o tyle krawędziowanie i łódkowanie jest w większości przypadków nieodwracalne. Co więcej w nieogrzewanym domu i przy wysokiej wilgotności, odkształcenia mogą spotkać nie tylko drewnianą podłogę ale także drzwi czy okna. W tym przypadku ogrzewanie jest konieczne, nie ze względu na niską temperaturę, ale na zbyt wysoką wilgotność powietrza.
 
- Rada na to jest jedna i prosta. Także w niezamieszkanych budynkach i gdy wyjeżdżamy, należy zapobiec pojawieniu się nadmiernej wilgotności. Nie może ona przekroczyć 65% zaś temperatura powinna wynosić co najmniej 18 stopni. Gdy zapewnimy takie warunki, z deskami nic się nie będzie działo – mówi Katarzyna Wątor.
 
Drewno jako naturalny materiał poddaje się wpływom temperatury i wilgotności. Należy mieć tego świadomość, że sezonowo schnie i nabiera wilgotności.

Drewniana podłoga w sezonie grzewczym (Zdjęcia: 4) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Podłogi naturalne

Należało by dodać co jest nie mniej ważne jak wilgotności w pomieszczeniach że przy położeniu należy zachować niezmiernie ważne zasady jak wilgotność wylewki do 2 %,stosowanie odpowiednich materiałów do klejenia lub montażu na legary.Drewno olejowane jest mniej narażone na drobne uszkodzenia bo są mniej widoczne a renowacja jest o wiele łatwiejsza i nie wymaga specjalistów. Najważniejsze jednak to odpowiednie dobranie surowców,ich suszenie i obróbka w taki sposób aby nie występowały żadne naprężenia materiału podczas profilowania desek.Profesjonalni producenci podłóg stosują specjalistyczne systemy pomiaru wilgotności każdych 10 cm deski nie tylko wyrywkowo w suszarniach. Wszystkie te cechy maja ogromny wpływ na branżę drzewną ze względu na stosowanie nikłych jakości surowców,suszenie i obróbka też w wielu wypadkach daje wiele do życzenia co spowodowane jest cenami.
Najbardziej odpowiednią podłogą w trudnych warunkach jest drewno termicznie obrabiane,reaguje najmniej na temperatury i wilgotność jest jednak dosyć drogie ze względu na bardzo drogie technologie o ile są stosowane te prawdziwie profesjonalne. Z tym będziemy mieć w kraju wiele problemów ponieważ firmy stosują technologie tanie które nie spełniają w pełni wymogów głównie suszenia do 0-1 %.Mamy przykłady z rynku niemieckiego czy austriackiego z lat poprzednich gdzie wiele tych wyrobów z braku technologii dostępnej dzisiaj nie spełniło wymogów i oczekiwać.Sama nazwa nie wiele znaczy.
Walka o ceny powoduje szczególnie w branży drzewnej wiele szkód ,od lat mamy w naszym kraju ten problem a wpływa on bardzo negatywnie na całą branżę.Firmy importujące w dużej części sprowadzają materiał odpadowy lub bardzo tani co się wiąże z jakością oferując go za pełno wartościowy a konsument w razie nie zadowolenia wyrazi opinię negatywną.Pozdrowienia świąteczne.

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-13 14:16:01

Zgłoś nadużycie

Drewno termicznie obrabiane

Witam Panstwa!

Przepraszamy za zla Polski.

Najwyższej jakości drewna suchego nie rozwiązać problem opisane. Ta nieruchomość nie jest zwykłym drzewem. Dlatego też, używając sztucznej regulacji temperatury i wilgotności.
Rozwiązanie wszystkich problemów dla podłóg, okien, drzwi - drewno termicznie obrabiane (termodrewno, thermowood, thermoholz, Plato-Wood). Doświadczenie świata to potwierdza.
Produkty naszej firmy Aprow od ponad czterech lat pracuje w bardzo trudnych warunkach. Na poziomie modyfikacji drzewa powyżej średniej nie problemów skurcz-obrzęk.
Termodrewno ma wielką przyszłość.
Cena termodrewna zależy silnie od wartości sprzętu, jego konserwacji i napraw. W przyszłości ta część kosztów zostanie znacznie zmniejszona. Obecnie pracujemy bardzo tanie i trwałe urządzenia do termicznej modyfikacji drewna. I mogę powiedzieć, że termodrewno jest droższe niż zwykłe nie więcej niż (1,2 – 1,7) razy.
W Polska chce zorganizowac produkcji termodrewna. I eksportu wyrobow gotowych. Moje glowne zalety:
- male inwestycje w urzadzenia do termicznej modyfikacji drewna;
- niskie koszty termodrewna;
- wysokiej jakosci termodrewna;
- krotki okres zwrotu sprzetu.

Pozdrawiam

Stanislav [8]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-14 16:39:21

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA