/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Puls Bizesu: Gdzie drwa rąbią, tam ceny szaleją

Puls Biznesu

Autor: oprac. dja
Źródło: Puls Biznesu
Data: 2011-12-06


Ceny drewna na polskim rynku znacząco wzrosły w stosunku do ubiegłego roku. Rozpoczęła się druga w tym roku tura licytacji drewna z zasobów Lasów Państwowych, które dostarczają Polsce 90% tego surowca - pisze "Puls Biznesu".

Gdzie drwa rąbią, tam ceny szalejąGdzie drwa rąbią, tam ceny szalejąFot. Puls Biznesu

Według badań Polskich Składów Budowlanych, cena drewna i materiałów drewnopochodnych wzrosła w październiku - w porównaniu z październikiem ubiegłego roku - o 12,6%, na co wpływ miał gwałtowny skok o 14% w minionym październiku. Ceny rosną, gdyż Lasy Państwowe wycinają znacznie mniej drzew, więc podaż jest ograniczona, a popyt na wyroby z drewna, rośnie, także z zagranicy - czytamy w "Pulsie Biznesu". Nie do końca jest to prawda. Ograniczanie podaży drewna przez Lasy Państwowe nie polega na zmniejszaniu wycinki, lecz na utrzymywaniu pozyskania w stosunku do przyrostu masy na stosunkowo niskim poziomie, wynoszącym ok. 55%.

Według Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego do listy winnych podwyżek należy też dodać sektor energetyczny, który wykupuje drewno opałowe jako biomasę. PIGPD zwraca uwagę, że w tej sytuacji nie da się wyprodukować czegokolwiek z zyskiem, co świadczy o spekulacyjnym charakterze rynku. Właściciele tartaków mówią, ze teraz bardziej będzie się opłacało sprowadzać drewno z zagranicy z lasów prywatnych, na przykład z Niemiec. Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz