/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy prywatne czy państwowe?

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-11-30


Wykładem i debatą na temat polskich lasów Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego włączył się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów 2011.

Jesienny las w WielkopolsceJesienny las w WielkopolsceFot. Drewno.pl

Głównym punktem imprezy był wykład Bogdana Jaroszewicza, kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej, poświęcony lasom polskim. Przypomniał on podstawowe dane o polskich lasach, a także przedstawił informacje m. in. o ich cyklach życia czy zaburzeniach rozwoju. Opowiadał także o działalności PGL Lasy Państwowe.

Kontrowersje wywołały dane finansowe przedstawione przez dr. Bogdana Jaroszewicza. Podatek dochodowy w wysokości 25,7 mln zł, przy przeszło 6 mld zł przychodów, zapłacony w ubiegłym roku przez Lasy Państwowe jest zaledwie jedną z kilku danin oddanych państwu przez tę organizację. Trudno także porównywać, przedstawione podczas wykładu, płace w Lasach Państwowych (średnio 5595 zł) z płacami w parkach narodowych (średnio 2894 zł). Po pierwsze, zatrudnienie w LP jest dużo mniejsze w przeliczeniu na hektar zarządzanego terenu, niż w parkach narodowych. Po drugie w parkach narodowych duża część zatrudnionych to robotnicy, podczas gdy w LP prawie wszyscy pracują na stanowiskach administracyjnych. Prace fizyczne zlecane są natomiast zakładom usług leśnych wybieranym w ramach przetargów. Jak zauważył słuchający wykładu zastępca dyrektora generalnego LP Grzegorz Furmański, trafniejsze byłoby porównywanie zarobków w Lasach Państwowych z zarobkami w którymś z ministerstw.

Grzegorz Furmański musiał się także odnieść do padających z ust pracowników Wydziału Biologii zarzutów, że „Lasy tną na potęgę”. Przypomniał, że w Polsce zwiększa się nie tylko lesistość, ale też miąższość lasów, czyli powierzchnia lasów oraz objętość drzew rosnących na określonej powierzchni.

Zaplanowana po wykładzie debata miała odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze: lasy państwowe czy lasy prywatne. Bogdan Jaroszewicz podawał, przykład leśnych potęg: Szwecji czy Finlandii, gdzie lasy prywatne stanowią 90 proc. wszystkich lasów. Grzegorz Furmański zwrócił jednak uwagę, że tam lasy prywatne nie są tak rozdrobione. W Polsce 1,5 mln ha lasów prywatnych ma około 1,5 mln właścicieli. Nikt nie jest w stanie sprawdzić, co robią oni na swoim terenie. Jego zdanie, w takiej sytuacji np. skuteczna ochrona przyrody jest prawie niemożliwa. Dodatkowo za ewentualne ograniczania w korzystaniu z lasu prywatni właściciele żądają odszkodowań. Innym przytaczanym argumentem jest chociażby zagrożenie pożarowe. Lasy Państwowe zbudowały system szybkiego ostrzegania. W przypadku lasów prywatnych budowa takiego systemu nie jest możliwa. W Skandynawii nie jest to problem, ponieważ w zimnym klimacie lasy płoną rzadziej.

Argumenty te najprawdopodobniej przekonały uczestników debaty, bowiem kolejne pytania do Grzegorza Furmańskiego dotyczyły funkcjonowania lasu a nie różnic pomiędzy lasami państwowymi i prywatnymi. Interesowały ich m. in. tematy odnowień, martwego drewna zalegającego w lasach czy planów urządzenia lasów.

Wykładowi i debacie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego towarzyszyły także prezentacje kół naukowych, wystawa zdjęć członków Koła Fotografii Przyrodniczej oraz sesja posterowa.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz