/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rosyjskie tartaki inwestują w zdolności produkcyjne

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-11-28


Rosyjski przemysł drzewny inwestuje w rozwój zdolności produkcyjnych. W ostatnich dniach poinformowano o dwóch inwestycjach w tartaki "giganty".

Tartak w ArchangielskuTartak w ArchangielskuFot. Liesozawod 25

W Archangielsku modernizowany jest jeden z największych rosyjskich tartaków - Liesozawod 25. W przyszłym roku zakład uruchomi nową linię przetarcia, którą dostarczy niemiecka firma Linck o zdolności przetarcia 400 tys. m3 rocznie w trybie jednozmianowym. W 2010r. przetarcie w tartaku wyniosło 771 tys. m3, plan na 2011r. to 750 tys. m3 drewna.

Nowa inwestycja, oprócz linii przetarcia, obejmuje: 42 kieszeniową linię sortowania kłód, system zabezpieczeń przeciwpożarowych (stacja pomp, zbiorniki przeciwpożarowe, systemy gaszenia), ogrzewanie, kanalizacja, stację transformatorową. Zakład wyposażą takie firmy jak Hekotek, Valon Kone, Lekopa, Vollmer.

Liesozawod 25 od 1998r. jest częścią Grupy Kapitałowej Titan, która oprócz tartaków zajmuje się wyrębem lasów, posiada fabryki produkcji opakowań kartonowych, firmy logistyczne, a także liczne przedsiębiorstwa usługowe (w tym największy dom handlowy w Archangielsku i supermarket, kompleks turystyczny "Małe Karelowie", hotele, restauracje, itp.). Roczny obrót wszystkich przedsiębiorstw Grupy to ponad 600 milionów dolarów. Obecnie Grupa zatrudnia około 25.000 osób.

Z kolei firma LDK Lesosibirsky nr 1 buduje w Lesosibirsku tartak o zdolności przerobowej rzędu 1,5 mln m3 drewna sosnowego i modrzewiowego rocznie. Sercem zakładu będą dwie linie pryzmujące Veisto (Hewsaw R200SE und Hewsaw SL250 Trio), które łącznie będą mogły przerobić ok. 750 tys. m³ rocznie na jedną zmianę.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest estoński Hekotek, który dostarczy dwie linie podawania kłód, system odprowadzania odpadów oraz wspólnie z fińskim Heinola Sawmill Machinery dwie linie sortowania wstępnego. Valon Kone dostarczy korowarki dla obu linii.


Montaż linii przewidziany jest na czerwiec 2012r. Osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej planowane jest 6 miesięcy później.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Bardzo to ładnie brzmi

W artykule nie doczytałem czy właścicielem tych tartaków są firmy zachodnie czy rosyjskie bo jeżeli te drugie do według mnie cała inwestycja jest w zasadzie bez sensu. Kto zna rosyjska produkcję drzewną wie że tam grają inne skrzypce jak w Europie i żadna szanująca się firma nie podejmie współpracy na dostawę surowca czy gotowego wyrobu ponieważ z najlepszego drewna jakie tam jest do dyspozycji można otrzymać totalny odpad nie nadający się do niczego oprócz opału czy opakowań z dużym odpadem. Rosjanie nie nauczyli się do dziś i chyba nie nauczą nigdy bo im na tym nie zależy produkować w standardach europejskich.Oligarchowie kasują miliony dolarów czy euro i niczym innym jak przydziałem się nie zajmują.Tartaki rosyjskie nie wyprodukują materiału według specyfikacji chyba że plus minus autobus. Niestety a szkoda.

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-28 08:47:16

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz