/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Światowe ceny surowca drzewnego najwyższe od 16 lat

Autor: oprac. dja
Źródło: WRI LLC Company
Data: 2011-11-28


Globalny index cen surowca drzewnego osiągnął w II kwartale 2011r. najwyższy poziom od 16 lat. Największy wzrost cen nastąpił w Europie, USA, Rosji i Nowej Zelandii. Polska wśród liderów wzrostu cen drewna iglastego.

Fot. Drewno.pl

Zwiększone zużycie drewna iglastego jakie ma miejsce na całym świecie, spowodowało wzrost cen do rekordowego poziomu. Największy wzrost cen w ciągu ostatniego roku wystąpił na Łotwie, w Polsce, Japonii, Rosji i Niemczech.

Koszty surowca stanowią często 65-75% całkowitych kosztów produkcji tarcicy iglastej. Od ponad dwóch lat koszt ten wzrasta praktycznie na całym świecie.

Wyższe ceny surowca są wynikiem rosnącego zapotrzebowania na drewno, nie tylko na tradycyjnych rynkach Europy, USA i Japonii, ale także w Chinach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Na przykład największy wzrost eksportu krajów skandynawskich dotyczył Maroka, nowego, szybko rozwijającego się rynku produktów z drewna. Drugim najważniejszym rynkiem eksportowym dla tartaków z Finlandii jest Egipt.

Rosnące zapotrzebowanie Chin na wyroby z drewna jest głównym czynnikiem wzrostu cen drewna w regionach dostarczających tarcicę na ten rynek, w tym zachodnich stanów USA, Kolumbii Brytyjskiej i Nowej Zelandii.

Stany Zjednoczone
Globalny index cen surowca drzewnego osiągnął w II kwartale 2011r. osiągnęły nowy rekord wszech czasów uzyskując 92,27 USD za m3. To oznacza 5,6% więcej niż w poprzednim kwartale, oraz prawie 20% więcej niż rok wcześniej. W I kwartale 2009r. średnia cena wynosiła 66,10 USD/m3. Na prawie 40-procentowy wzrost cen w ciągu zaledwie dwóch lat wpływ miało osłabienie dolara wobec innych walut oraz wzrost cen drewna na rynkach lokalnych.

Polska wśród liderów wzrostu cen
Według Globalny index cen surowca drzewnego, największe wzrosty cen zanotowano na Łotwie (+58%), w Polska (+39%), Japonii (+36%), Rosji (+35%) oraz w Niemczech (35%).

Regiony wciąż stabilne
Kraje Europy Zachodniej, Japonia i Chiny mają obecnie najwyższe ceny surowca iglastego wśród 21 regionów, które obejmuje Globalny index cen prowadzony przez Wood Resource Quarterly. Ceny w zachodniej Kanadzie, Chile, Południowej Ameryce i Rosji są niższe niż średnia światowa. Sytuacja tak jest stabilna od kilku lat. Wyjątek stanowią Łotwa i Estonia, które w gronie państw z cenami powyżej średniej znalazły się trzy lata temu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Ceny [1]

66,10 USD /M3 po kursie 3,4 to 224 zł i 74 grosze .

Adam [409]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-28 21:24:00

Zgłoś nadużycie

Cena którą podałeś jest z początku 2009r. W roku bieżącym jest to ...

...

92,27USD/m3 czyli przy podanym przez Ciebie kursie 313,72 zł co oznacza ceny podobne jak w Polsce.

Z drugiej strony nie sądzę, żeby w Stanach tartaki kupowały taki szajs jak u nas.

Mariusz [21]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-29 10:17:40

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA