/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Portugalia będzie jeździć na... chwaście

PAP

Autor: Marcin Zatyka
Źródło: PAP
Data: 2011-11-27


Portugalia wdraża rewolucyjny program produkcji biopaliwa z... chwastów. Jego autorzy twierdzą, że na roślinach z rodzaju janowca można wyprodukować w ciągu roku do 300 mln litrów paliwa ekologicznego.

Janowiec barwierski - Genista tinctoriaJanowiec barwierski - Genista tinctoriaFot. H. Zell, CC

Pierwsza na świecie technologia wyrobu biopaliwa z roślin z rodzaju janowca powstała w Centrum Rozwoju Regionu Środkowego w Oliveira do Hospital, w środkowej Portugalii. Instytut badawczy, posługujący się skrótem BLC3, wyprodukował podczas tegorocznej jesieni paliwo z tego niezwykle powszechnego w tym iberyjskim kraju chwastu.

Jak poinformował prezes BLC3Joao Nunes, prace nad biodieslem z janowca były prowadzone przy współpracy z kilkoma uczelniami wyższymi z Portugalii i Hiszpanii oraz z lokalnymi władzami samorządowymi, które spodziewają się utworzenia w najbliższej przyszłości zakładu wyrobu biodiesla w Oliveira do Hospital o nazwie BioRefina-Ter.

- Wysłaliśmy już w tej sprawie wniosek o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Spodziewamy się, że na terenie naszej gminy już wkrótce powstanie duży ośrodek produkcyjny. Wartość planowanej przez nas inwestycji szacujemy na około 118 mln euro – powiedział Jose Carlos Alexandrino, burmistrz miasta Oliveira do Hospital.

Zdaniem samorządowca, budowa instalacji do produkcji biodiesla może znacznie zdynamizować rynek pracy w środkowej Portugalii. - Oczekujemy licznych miejsc pracy w związku z tym projektem, które pojawią się nie tylko w Oliveira do Hospital, ale w całym naszym regionie, włączając w to miasta Arganil, Gois oraz Tabua – dodał Jose Carlos Alexandrino.

Według szacunków naukowców z Centrum Rozwoju Regionu Środkowego w Oliveira do Hospital, nowy zakład produkcyjny może w pierwszym etapie inwestycji wytwarzać z roślin z rodzaju janowca od 25 do 30 mln litrów paliwa rocznie. Ocenia się, że do 2019 r. zakład BioRefina-Ter zwiększy swoje możliwości wytwórcze dziesięciokrotnie.

- Paliwo z janowca jest w stanie skutecznie zastąpić benzynę oraz olej napędowy nie powodując jednocześnie strat dla przemysłu rolnego i leśnego, jak w przypadku korzystania z innych roślin – poinformował przedstawiciel instytutu BLC3.

Portugalia ma największy wśród państw Unii Europejskiej obszar występowania chwastów. Z szacunków BLC3 wynika, że rosną one na terenie 23 proc. powierzchni kraju.

Janowiec (Genista L.) jest rodzajem roślin z rodziny bobowatych występujących powszechnie w Europie. W Polsce jego najpopularniejszymi gatunkami są janowiec ciernisty oraz janowiec barwierski.

Z Lizbony Marcin Zatyka  

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz