/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rozwój rynku biopaliw stałych

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2011-11-23


Wywiad z Rafałem Więckiem, dyrektorem sprzedaży biopaliw w Barlinek S.A.

Rafał Więcek - dyrektor sprzedaży biopaliw w Barlinek S.A.Rafał Więcek - dyrektor sprzedaży biopaliw w Barlinek S.A.Fot. Barlinek

Rynek biopaliw, a zwłaszcza peletu rozwija się dynamicznie od kilku lat w całej Unii Europejskiej, za sprawą przyjętej polityki, zwiększającej udział energii ze źródeł odnawialnych. W 2010r. wyprodukowano w Europie około 10 mln ton tego granulatu i blisko tyle samo wyniosło zużycie. Zapotrzebowanie dynamicznie rośnie dzięki takim rynkom jak austriacki, które skokowo zwiększają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Prognozy szacują bardzo istotny wzrost produkcji peletu, do około 30 mln ton w 2020r. W Polsce rynek tego biopaliwa liczy sobie zaledwie kilka lat, ale coraz dynamiczniej się rozwija dzięki wygodzie zastosowania oraz coraz stabilniejszym cenom. Lokalni producenci wytwarzają obecnie ponad 500 tys. ton granulatu, z czego coraz większa ilość trafia bezpośrednio do krajowych odbiorców. Największym krajowym producentem peletu drzewnego jest firma Barlinek.

- Do niedawna firma Barlinek była znana dzięki produkcji tzw. deski barlineckiej. Widzę, że firma na przestrzeni kilku ostatnich lat znacznie rozwinęła produkcję biopaliw.
- Rzeczywiście do niedawna, to jest do 2004r. nasza spółka dała się poznać głównie jako producent markowych warstwowych podłóg drewnianych. Od tamtej pory dość znacznie rozszerzyliśmy produkowany asortyment. Obecnie posiadamy w ofercie pełną gamę podłóg drewnianych, zarówno deski lite jak również 2 i 3-warstwowe oraz listwy podłogowe. Barlinek to także producent Deski YOUNG - pierwszej na rynku linii specjalistycznych podłóg drewnianych dla dzieci. Firma oferuje także biopaliwa, czyli pelet drzewny (Ecopellet), brykiet drzewny (Ecobriketts) i ekologiczną podpałkę drzewną (Ecostarter). Prognozy rynku dla peletu, czyli granulatu drzewnego, zarówno w Europie jak i Polsce są bardzo obiecujące. W ostatnich latach dynamicznie rosła zarówno produkcja tego granulatu, jak również sprzedaż. Wprawdzie udział peletu w konsumpcji energii jest nadal niewielki i stanowi poniżej 1% to obserwujemy, że na wielu rynkach Europy intensywnie się rozwija. Wyjątkowo interesujący przykład stanowi Austria, w której odnawialne źródła energii stanowią obecnie aż 85%. W tym kierunku zmierzają również inne kraje europejskie.

- Czy Barlinek równie dynamicznie jak do tej pory będzie zwiększał produkcję i sprzedaż peletu?
- Nasza firma planuje dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych w zakresie biopaliw, a zwłaszcza brykietu. Jednocześnie bierzemy pod uwagę możliwości produkcyjne, które są ściśle powiązane z ilością surowca - trocin oraz zrębków drzewnych, które pozyskujemy w naszych tartakach. Jest on wolny od wszelkich zanieczyszczeń, co znajduje odzwierciedlenie w jakości gotowego wyrobu. Dzięki wyjątkowej dbałości na każdym etapie produkcji Ecopellet z Barlinka ma bardzo dobrą renomę, jest produktem klasy premium w całej Europie. Dobrze rozwija się również dystrybucja i sprzedaż brykietu kominkowego. Nasze moce produkcyjne sięgają 175 tys. ton biopaliw stałych rocznie, w tym ponad 150 tys. ton peletu i 20 tys. ton brykietu kominkowego.

- Co zadecydowało o rozwoju rynku peletu w Europie Zachodniej?
- Granulat drzewny czyli pelet wytwarzany z trocin oraz zrębków jest znany od lat w Europie Zachodniej i Skandynawii. W Szwecji rozpoczęto produkcję ekologicznego biopaliwa na skalę przemysłową już w latach 80-tych ubiegłego wieku. Prawdziwa moda na to paliwo została zapoczątkowana kilka lat później, właśnie w Szwecji, Danii, Austrii i innych krajach, dbających o ekologię, przywiązujących dużą wagę do ograniczenia wielkości emisji CO2. Pelet drzewny jest jednym z najbardziej wydajnych odnawialnych i ekologicznych paliw. Nie tylko nie zawiera żadnych środków czy związków chemicznych, ale też jest konkurencyjny dla tradycyjnych paliw pod względem ekonomicznym. Kaloryczność peletu wynosi ponad 19 000 kJ/kg i jest porównywalna z kalorycznością sezonowanego drewna, a nawet może przekraczać 70% wartości kalorycznej węgla. Podczas spalania peletu drzewnego do atmosfery emitowana jest tylko taka ilość dwutlenku węgla, jaką pobierają rośliny w procesie fotosyntezy i jest to tzw. "zerowa emisja CO2".

- Jak można wytłumaczyć rosnącą popularność peletu drzewnego w Polsce? Co stymuluje rozwój tego sektora w kraju?
- Granulki peletu posiadają dwa bardzo istotne, a przy tym wyróżniające czynniki, tj. atut zarówno ekonomiczny jak i ekologiczny. Granulat drzewny jest czystym paliwem, nie zatruwa środowiska naturalnego, a do produkcji wykorzystywane są trociny i zrębki drzewne, tj. surowiec praktycznie nie do wykorzystania gdzie indziej. Warto zauważyć, że produkcja tego paliwa, dzięki stosowanym przez producentów nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nie jest uciążliwa dla środowiska naturalnego. Te aspekty nabierają dziś, w dobie rosnącej popularności ekologii oraz ograniczania emisji CO2 do środowiska, coraz większego znaczenia. Poza tym biopaliwo jest konkurencyjne cenowo w stosunku np. do ekogroszku czyli węgla oraz oleju opałowego.

- Jakie są najbliższe perspektywy dotyczące przyszłości paliw odnawialnych w naszym kraju?
- Na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwinęła się w naszym kraju cała infrastruktura, związana z tym opałem. Praktycznie wszyscy znani i obecni na naszym rynku producenci urządzeń grzewczych, mają już w swojej ofercie kotły na pelet. Polska jest liczącym się w Europie producentem tego biopaliwa. Jesteśmy krajem zasobnym w surowiec drzewny. Producenci (np. firma Barlinek) oferują możliwość zamówienia produktu przez internet, z dostawą pod wskazany adres. Dodam jeszcze, że podczas spalania peletu powstaje jedynie niewielka ilość popiołu, który z powodzeniem służy jako ekologiczny nawóz w przydomowym ogródku. Wszystko to sprawia, że wielu indywidualnych inwestorów decyduje się na wykorzystywanie tego nowoczesnego opału.

- Jak rozpoznać pelet drzewny najwyższej jakości?
- Jest wiele technik, mniej lub bardziej skomplikowanych. Ja radziłbym oprzeć się na najprostszej z nich, to znaczy na jakości udokumentowanej przez niezależną instytucję certyfikującą, np. DIN CERTCO. Producenci, którzy mogą wylegitymować się takim certyfikatem mają sprawdzony, dobrej jakości pelet, którego parametry najczęściej są znacznie lepsze niż przewidują to normy.

- Czy te biopaliwa są ogólnostępne? Gdzie można kupić pelet oraz brykiet?
- Zarówno pelet jak i brykiet można kupić na terenie całego kraju, w sklepach z ofertą kotłów grzewczych. Dodatkowo brykiet kominkowy jest obecny niektórych marketach budowlanych. Biopaliwa produkcji Barlinka wystarczy zamówić poprzez stronę internetową i zostaną dostarczone w ciągu zaledwie kilku dni.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA