/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Konferencja: Lasy XXI wieku - stan, cele i zadania

Lasy Państwowe

Autor: Adam Pietrzak
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-11-21


Prawie 200 osób wzięło udział w konferencji "Lasy XXI wieku – stan, cele i zadania", która odbyła się 18 listopada w Auli Collegium Biologiae Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głównym organizatorem imprezy była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Była to kolejna inicjatywa olsztyńskich leśników związana z obchodami Międzynarodowego Roku Lasów.

O lasach XXI wieku na olsztyńskim uniwersytecieO lasach XXI wieku na olsztyńskim uniwersytecieFot. Lasy Państwowe

- Mimo ogromnej pozytywnej przemiany, która dokonała się w polskim leśnictwie w ostatnich 20 latach, w szczególności na korzyść tzw. proekologicznej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, nadal nie brakuje bardzo niesprawiedliwych i krzywdzących osądów na temat negatywnego wpływu gospodarki leśnej na środowisko naturalne. Podtrzymywanie mitycznego, stereotypowego podziału leśnik kontra przyrodnik jest irracjonalne – powiedział podczas swojej prezentacji Paweł Artych, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Ryszard Kapuściński, prezes Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody przewiduje z kolei, że wzrost ochronnych funkcji lasów będzie się utrzymywał, co nie odbędzie się bez sporów, a przejściowo także konfliktów interesów.

- Z historii leśnictwa i ochrony przyrody w Polsce można wyciągnąć m.in. wniosek, iż wzrost zainteresowania ochroną przyrody następuje wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, a spadek zainteresowania – wraz z jego ubożeniem – dodał Ryszard Kapuściński.

Profesor Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, dyrektor Instytut Badawczego Leśnictwa mówił podczas konferencji o wyzwaniach leśnictwa w XXI wieku. O działaniach polskiego leśnictwa z perspektywy zmian klimatu opowiadał z kolei Adam Pogorzelski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

- Od zakończenia II wojny światowej, prawie o połowę zwiększyła się całkowita powierzchnia lasów Polski a wskaźnik lesistości wzrósł z 21 proc. do prawie 30 proc. Jednocześnie prawie dwukrotnie zwiększono krajową zasobność drzewostanów. To wszystko pokazuje, jak dzięki leśnikom, nastąpił wielki wzrost poziomu wiązania dwutlenku węgla
– powiedział Adam Pogorzelski.

Konferencja „Lasy XXI wieku – stan, cele i zadania” została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas konferencji odbyło się także wręczenie nagród uczennicom, które wygrały regionalny etap konkursu „Młodzież w Lasach Europy”. Najlepszy wynik osiągnął zespół uczennic z Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle, w składzie : Monika Grądzik, Marta Pabich i Anna Parzych, który pracował po kierunkiem pani Barbary Bączek.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz