/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Wygrana UOKiK - Lasy Państwowe muszą zapłacić 1,5 mln kary

UOKiK

Autor:
Źródło: UOKiK
Data: 2011-11-19


Zasady sprzedaży drewna stosowane przez Lasy Państwowe w 2008r. miały charakter antykonkurencyjny. Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezes UOKiK oraz nałożoną karę finansową w wysokości 1,5 mln zł.

Wygrana UOKiK - Lasy Państwowe muszą zapłacić 1,5 mln karyWygrana UOKiK - Lasy Państwowe muszą zapłacić 1,5 mln karyFot. D.Jabłoński

Wyrok sądu dotyczy decyzji Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z grudnia 2008 roku. Jak wykazało przeprowadzone postępowanie, Państwowe Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe blisko 80% posiadanego drewna sprzedawało poprzez rokowania internetowe. Mogli do nich przystąpić wyłącznie dotychczasowi kontrahenci Lasów Państwowych. Ilość drewna, jaką można było nabyć w ten sposób, była również ograniczona – wynikała z historii zakupowej i nie mogła przekroczyć ilości drewna nabytego rok wcześniej. W związku z tym, w trybie rokowań internetowych surowca drzewnego nie mogli nabyć ani dotychczasowi kontrahenci planujący rozwój swojego przedsiębiorstwa, ani nowi. Prezes UOKiK uznała, że Lasy Państwowe uzależniając przystąpienie do rokowań internetowych – głównego kanału dystrybucji drewna – od posiadanej historii zakupowej oraz jej przebiegu, nadużywają pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży drewna. Stosowana praktyka prowadziła do ograniczenia konkurencji, przede wszystkim dyskryminowała podmioty wchodzące na rynek i mające krótką historię zakupów. Na Państwowe Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe nałożona została sankcja finansowa w wysokości 1,5 mln zł.

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji do sądów kolejnych instancji. W styczniu 2011r. argumenty UOKiK podzielił Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 17. listopada apelacja Lasów Państwowych została oddalona przez Sąd Apelacyjny. Oznacza to uprawomocnienie decyzji Prezes UOKiK, w tym nałożonej sankcji finansowej.

Warto podkreślić, że niezależnie od złożonego odwołania, Lasy Państwowe wprowadziły bardziej konkurencyjne zasady sprzedaży drewna. Obecnie 55% surowca sprzedawane jest poprzez internetowe przetargi ograniczone, w których podobnie jak w rokowaniach internetowych, mogą uczestniczyć wyłącznie podmioty posiadające historię zakupową, natomiast 45% jest dostępne poprzez aplikację e-drewno – jako tzw. aukcje systemowe, w których może wziąć udział każdy przedsiębiorca. Tym samym podmioty planujące wejście na rynek bądź rozwój swej działalności mają większą możliwość zakupu drewna niż kilka lat temu, kiedy w otwartej sprzedaży znajdowało się zaledwie niecałe 7% surowca posiadanego przez Lasy Państwowe.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Śmieszna kara [1]

Paradoks - Skarb Państwa przeciwko Skarb Państwa , orzeka Skarb Państwa , czego się można spodziewać po tej konstrukcji , śmiesznej kary w porównaniu z 80% przebiciem cen drewna na e-drewno.pl

Janek [21]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-20 10:19:09

Zgłoś nadużycie

Kara dotyczyłą ulg dla drzewiarzy!

Kara byłą wynikiem niekonkurencyjnego systemu PLD ograniczającego równy dostęp do surowca, a także rabatów i obniżek udzielanych firmom drzewnym w 2009 z powodu kryzysu na świcie. A kolega się cieszy, chyb ze swojego nieszczęścia, bo już nikt ręki, kto dostał karę do Pana nie wyciągnie:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-04 22:28:47

Zgłoś nadużycie

UOKik

Smieszny jest ten cały kraj kolesiów, łapówkarzy i przekrętów, koleś może wyciąć hektar lasu w parku i nic mu nie zrobią, zwykły chłop za jedno drzewo wycięte, które posadzone było przez jego dziadka może stracić swój majątek...

apollo [10]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-03 21:37:48

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA