/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Swedspan wznawia warunkowo rozruch technologiczny zakładu w Koszkach

Swedspan, PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: Swedspan, PAP
Data: 2011-11-15


Fabryka ultracienkich płyt HDF w Koszkach (Podlaskie) należąca do Swedspan Polska, spółki należącej do grupy IKEA, warunkowo wznowiła rozruch technologiczny, wstrzymany przez Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska po zatruciu rzeki Białej, do którego doszło na początku listopada.

Fabryka Swedspan w KoszkachFabryka Swedspan w KoszkachFot. Drewno.pl

Rozruch wznowiono w czwartek za zgodą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Jak poinformowała wojewódzka inspektor ochrony środowiska  Grażyna Żyła-Pietkiewicz, jest to zgoda warunkowa. Do czasu gdy fabryka nie przedstawi badań potwierdzających, że nie ma żadnych nieprawidłowości przy odprowadzaniu ścieków, może kontynuować rozruch, odprowadzając ścieki do zbiornika tymczasowego, a nie do rzeki.

Według badań WIOŚ za zatrucie rzeki Białej w okolicach wsi Kozły i Rajki odpowiada fabryka Swedspan. Chemikalia przedostały się do rzeki przez kanał odprowadzający. Wskutek zatrucia w rzece Białej znaleziono około 50 kg śniętych ryb i żab. W ściekach oprócz chemikaliów były także drewniane wióry. Śnięte ryby znaleziono też w pobliskich stawach hodowlanych.

W wydanym oświadczeniu Swedspan zaprzecza, że przyczynił się skażenia wody. - Na podstawie własnych analiz, firma Swedspan jest przekonana, że potencjalnie szkodliwa  zmiana składu chemicznego wody w rzece nie została spowodowana przez rozruch technologiczny zakładu Swedspan - napisał w oświadczeniu Laimonas Rackauskas, dyrektor zarządzający spółki.

- Każdy może mieć własne zdanie - powiedziała Grażyna Żyła-Pietkiewicz, pytana przez PAP o stanowisko Swedspanu. Dodała, że inspektorat złożył w Prokuraturze Rejonowej w Bielsku Podlaskim zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę Swedspan - spowodowania nieumyślnego zagrożenia dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Kontrolerzy inspekcji ochrony środowiska ustalili wcześniej, że na placu na terenie fabryki w Koszkach gromadzone są odpady płyt wiórowych bez odpowiedniego zabezpieczenia. Wykazano też, że ścieki z chłodzenia silnika parowego są odprowadzane wężem do kratki ściekowej kanalizacji deszczowej, co mogło mieć wpływ na wymywanie zanieczyszczonych wiórów i innych zanieczyszczeń właśnie do kanalizacji deszczowej.

Swedspan poinformował, że działając w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska ulepszył zastosowane w zakładzie mechanizmy, aby w jeszcze większym stopniu poprawić jakość odpływu wody deszczowej z terenu zakładu.STANOWISKO FIRMY SWEDSPAN POLSKA

Firma Swedspan Polska wznowiła rozruch technologiczny w swoim zakładzie w gminie Orla w czwartek, 10 listopada 2011r.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który 7 listopada 2011 r. podjął decyzję o wstrzymaniu rozruchu technologicznego, odwołał tę decyzję po przeprowadzeniu dokładnej oceny sytemu gospodarki wodnej w zakładzie firmy Swedspan. Aby zapewnić, że nie występuje jakiekolwiek ryzyko zanieczyszczenia środowiska w gminie Orla, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zdecydował o potrzebie zamknięcia ujścia kanału odpływowego Swedspan do rzeki, na co firma Swedspan się zgodziła.

Jesteśmy zadowoleni z decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i chcielibyśmy poinformować, że:
- Na podstawie własnych analiz, firma Swedspan jest przekonana, że potencjalnie szkodliwa  zmiana składu chemicznego wody w rzece nie została spowodowana przez rozruch technologiczny zakładu Swedspan.
- Firma Swedspan, działając w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska ulepszyła zastosowane w zakładzie mechanizmy, aby w jeszcze większym stopniu poprawić jakość odpływu wody deszczowej z terenu zakładu.

7 listopada 2011r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zdecydował, że rozruch technologiczny w zakładzie Swedspan powinien zostać wstrzymany w związku z badaniami składu chemicznego wody w pobliskiej rzece Białej. Próbki wody zostały pobrane do badania 2 listopada 2011r. oraz w czasie kolejnych dni po otrzymaniu skarg od lokalnych rolników dotyczących jakości wody. Firma Swedspan potraktowała te doniesienia bardzo poważnie, jesteśmy bardzo zaniepokojeni informacjami o potencjalnej obecności substancji chemicznych w wodzie w rzece Białej i pobliskich stawach.

Dbałość o środowisko naturalne to jeden z priorytetów firmy Swedspan. Próbki wody z rzeki oraz z terenu zakładu zostały pobrane zarówno przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jak i przez ekspertów Swedspan. Naszą polityką jest pełna zgodność z obowiązującym prawem oraz przepisami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego i standardów produkcji. Zgodnie z nią Swedspan Polska stale współpracuje z właściwymi instytucjami i podejmuje wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić, że środowisko w rejonie Bielska Podlaskiego pozostanie miejscem przyjaznym mieszkańcom.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zdecydował o potrzebie całkowitego zamknięcia ujścia systemu odpływowego wody deszczowej oraz wody popłucznej z terenu naszego zakładu do rzeki Białej. Ten krok pozostaje w zgodzie z polityką firmy Swedspan, która zakłada proaktywne działanie w celu uniknięcia potencjalnego wpływu firmy Swedspan na środowisko naturalne. Przykładem podejmowanych działań jest wielostopniowa, kompleksowa separacja zanieczyszczeń przed skierowaniem ich do odpływu.

Laimonas Rackauskas,
Dyrektor Zarządzający
Swedspan Polska sp. z o.o.

Orla, 14 listopada 2011r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA