/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rozpoczęły się prace nad projektem zmian Ustawy o lasach

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2011-11-11


PIGPD poinformowała o podjęciu pracy przez zespół mający opracować projekt zmian Ustawy o lasach, który będzie podstawą do zmiany i stabilizacji zasad sprzedaży surowca drzewnego z Lasów Państwowych.

Ustawa o lasachUstawa o lasachFot. Drewno.pl

Komunikat nr 17/2011 z dn. 10.11.2011r.

Szanowni Państwo,
Przedsiębiorcy działający w przemyśle drzewnym

Przekazujemy, że w dn. 09.11.2011r. odbyło się w Ministerstwie Środowiska spotkanie na którym, zgodnie z ustaleniami przyjętymi w Kancelarii Premiera w wyniku naszej  ulicznej pikiety, ukonstytuowany został Zespół  Roboczy, powołany przez Wiceministra Środowiska Janusza Zaleskiego. W jego skład wchodzą:

I. Ze strony przemysłu drzewnego:
1. Andrzej Górski - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Wiceprezydent Izby, Prezes PPD Petrykozy sp. j.
2. Bogdan Czemko - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Dyrektor Biura Izby
3. Andrzej Zientarski - Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce - Prezydent Stowarzyszenia, Prezes Pfleiderer S.A.
4. Jacek Kulis - Stowarzyszenie Papierników Polskich - Dyrektor ds. Zakupów Drewna w Mondi Świecie S.A.
5. Kazimierz Czapiewski - Polski Komitet Narodowy EPAL, Prezes RSP Rzecko,
6. Paweł Wrona  - Stowarzyszenie Klub Drzewny, Prezes Barlinek S.A.
7. Mirosław Florkiewicz - Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przemysłu Drzewnego, właściciel Tartaku Gródków sp. z o.o.
8. Zbigniew Majchrzak - Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ Solidarność - Przewodniczący Sekretariatu

II. Ze strony Lasów Państwowych:
1. Piotr Grygier - Dyrektor RDLP w Poznaniu
2. Zenon Szkamruk - Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów
3. Waldemar Żmijewski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków
4. Robert Szlachetka -  Naczelnik Wydziału Marketingu RDLP we Wrocławiu
5. Maria Michalska - Zastępca Dyrektora RDLP w Katowicach
6. Zbigniew Gurgul - Inspekcja LP
7. Krzysztof Wróbel - Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinie
8. 1 osoba która będzie zgłoszona później

Zespołowi przewodniczą:
- ze strony przemysłu - Bogdan Czemko
- ze strony LP - Piotr Grygier

W spotkaniu uczestniczył również wiceminister Janusz Zaleski, Prezydent Izby Sławomir Wrochna oraz Dyrektor Generalny LP Marian Pigan, jego zastępca Tomasz Wójcik, Dyrektor Departamentu Leśnictwa M. Ś. Krzysztof Janeczko i jego zastępca - Zofia Chrempińska.

- Spotkanie otworzył Minister Janusz Zaleski, jeszcze raz potwierdzając wolę rządu i resortu aby ostatecznie i skutecznie rozwiązać problem z krytykowanym i "będącym źródłem nieporozumień" systemem sprzedaży drewna. Trzeba szukać kompromisu pomiędzy stanowiskami LP, przemysłu i UOKiK. Zdecydowanie opowiedział się za  znalezieniem takich rozwiązań, które będą mogły poprawić sytuację już przy sprzedaży na II półrocze 2012r., zauważając jednak, że droga przez zmianę ustawy o lasach może trwać na to zbyt długo. (Tu przypominamy, że do przeprowadzenia zmian ustawy bardzo szybką ścieżką legislacyjną - do końca półrocza - zobowiązał się wobec nas minister Michał Boni). Zaproponował więc, aby Zespół w pierwszym rzędzie skupił się na wypracowaniu na II półrocze rozwiązania, które można będzie wprowadzić zarządzeniem Dyrektora Generalnego LP, a potem - rozwinąć je w rozporządzenie ministerialne, dla którego trzeba w międzyczasie przygotować podstawę przez zapis w ustawie.  

- Odbyła się dyskusja, w której Dyrektor Generalny LP Marian Pigan w całości poparł to stanowisko dodając, na pytanie ze strony przemysłu, że podstawowym celem jest osiągnięcie stabilizacji przez przedsiębiorstwa przerabiające drewno a docelowe rozwiązanie powinno być oparte o umowy długoterminowe.

- Minister J. Zaleski na pytanie, czy są w M.Ś. nowe propozycje rozwiązań stwierdził, że "wszystko zaczynamy od zera". Wobec tego z naszej strony padły pytania o prawne uwarunkowania zmian w zarządzeniu, bo właśnie przez ich brak odmawiano nam wcześniej zmian systemu sprzedaży. Tu dyrektor Z. Chrempińska przekazała, że Departament Prawny M.Ś. neguje możliwość stworzenia warunków do tych zmian przez zmiany w Statucie LP (zgodnie z propozycją PIGPD), gdyż miało by to skutki wykraczające poza wewnętrzne sprawy resortu, a to jest niezgodne z Konstytucją. Wobec zgłoszonych wątpliwości, zobowiązała się przekazać Zespołowi tą opinię prawną. Ma być również przygotowana i przekazana opinia dot. potraktowania sprzedaży drewna jako sprzedaży formalnie realizowanej przez Skarb Państwa a nie PGL LP, co uzasadniałoby wyłączenie tych działań spod jurysdykcji UOKiK (zgodnie z propozycją OZPPD).

- Obecni przedstawiciele przemysłu, w tym m. in. S. Wrochna, K. Czapiewski, J. Kulis, A Zientarski, M. Florkiewicz w swoich wypowiedziach jeszcze raz wskazali na wady obecnego sytemu i uzasadnili konieczność zmian, z czym jeszcze raz zgodzili się przedstawiciele M.Ś i LP.

Następnie wszystkie osoby nie będące w składzie Zespołu opuściły salę (poza Z. Chrempińską) a Zespół przystąpił do uzgodnienia planu pracy. Ustalono, że strona przemysłu niezwłocznie przekaże pozostałym członkom dotychczasowe projekty i propozycje rozwiązań. Ponadto, jako przedstawiciele wszystkich gałęzi przemysłu uzgodnimy pomiędzy sobą nasze obecne stanowisko co do rozwiązań na II półrocze 2012 i co do zmian ustawowych. W tym celu drzewna część Zespołu spotka się w dn. 23 listopada. Leśna część będzie miała podobne spotkanie w dn. 12 grudnia, a 19 grudnia spotka się cały Zespół. Robocze kontakty będą na bieżąco. Ostateczny termin uzgodnienia zmian na II półrocze to marzec 2012r.

Z każdego spotkania, w tym również obecnego, sporządzany będzie formalny protokół.


Szanowni Państwo,

Zapowiadane prace ruszyły i wszyscy, którzy są w nie zaangażowani są zgodni, że muszą one ostatecznie rozwiązać problemy ze sprzedażą drewna przez LP. Jeśli pójdą zgodnie z planem to jest realne, że z obecnym systemem przedsiębiorstwa "męczą" się obecnie po raz ostatni, bo już następna sprzedaż odbędzie się na zmodyfikowanych zasadach.

Jednym głosem mówią o tym przedstawiciele wszystkich liczących się organizacji i gałęzi przemysłu drzewnego - znów ze sobą współpracujących, Związku NSZZ Solidarność, rządu, Lasów Państwowych.

Przy Waszym poparciu mamy szanse na wypracowanie warunków do rozwoju przemysłu drzewnego na długie lata.

Bogdan Czemko
Biuro Izby

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz