/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Olbrzymie straty po pożarze w Zakładzie Drzewnym MD

Autor: oprac. pks
Źródło: KG PSP, Echo Dnia
Data: 2011-11-11


Prawie 13 godzin trwała akcja gaszenia olbrzymiego pożaru jaki miał miejsce w zakładzie produkcji drzewnej w miejscowości Gracuch, należącego do Zakładu Drzewnego MD sp. z o.o. Straty wstępnie oszacowano na ok. 14 mln zł. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Pożar w Zakładzie Drzewnym MD w miejscowości GracuchPożar w Zakładzie Drzewnym MD w miejscowości GracuchFot. KG PSP

Informację o zdarzeniu  Straż pożarna otrzymała 9 listopada o godz. 2:15. Już w drodze do pożaru strażacy wiedzieli, że czeka ich niecodzienny widok. Dym i ogień widać było z kilku kilometrów. Kiedy wjechali na teren zakładu, ujrzeli ogromną halę wypełnioną ogniem. Dowódca niezwłocznie poprosił o dużą ilość samochodów z wodą i ludźmi.
 
Pożar wypełniał całą halę produkcyjną składającą się z dwóch części połączonych ze sobą w kształt litery L. O wejściu strażaków do środka nie było mowy. Temperatura i rozmiar zdarzenia pozwalały w pierwszej fazie działań jedynie na podawanie wody z zewnątrz i obronę tego co znajdowało się w pobliżu. Do jednej ze ścian płonącej hali przylegał niedokończony budynek administracyjny. Przy pomocy podnośnika strażacy podawali wodę na dach, próbując uchronić go przed zniszczeniem. W miarę jak przybywały wezwane do akcji zastępy, głównie z jednostek OSP powiatu koneckiego, organizowano kolejne stanowiska gaśnicze i punkty czerpania wody. Na terenie zakładu znajdują się dwa przeciwpożarowe zbiorniki wodne, jednak zachodziło podejrzenie, że przy tej skali zdarzenia, może w nich zabraknąć wody. W związku z tym do pożaru w Gracuchu przyjechały też cysterny z Włoszczowy i Starachowic.

O godz. 4:48 dowodzący w tym czasie akcją Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Roman Boruń, zgłosił lokalizację pożaru. Rozpoczęło się dogaszanie, które wymagało przerzucenia wielu ton drewna i przelania go dokładnie wodą. W akcji uczestniczyło łącznie 26 samochodów z 4 powiatów. Powierzchnia objęta pożarem sięgnęła 2400m2. Łączny czas trwania działań - 12h 40min. Zużyto 520 m3 wody.

- Spaliły się dwie bardzo nowoczesne hale, w których znajdowały się maszyny służące do produkcji domów z drewna klejonego. Na skutek pożaru straciliśmy także wiele materiałów i surowców. Zniszczenia są naprawdę ogromne i firma bardzo na tym straci. Hale były świetnie zabezpieczone, to bardzo nowoczesna technologia, dlatego trudno nam uwierzyć w to, że doszło do samozapłonu – powiedział Jacek Janik z Zakładów Drzewnych MD Sp. z. o. o. w rozmowie z dziennikarzami "Echo Dnia".

Obecnie za wcześnie jest, by określić jak sytuacja wpłynie na przyszłość zakładu. Zakład zatrudnia 140 osób. Większość pracowników normalnie pracuje.

Wstępne straty oszacowano ok. 14 mln. zł. Zniszczona linia produkcyjna to niedawno oddana do użytku inewstycja pozwalająca na produkcję domów.

Przyczyny powstania pożaru są wyjaśniane, nie jest wykluczony samozapłon lub zaprószenie ognia przez pracowników zakładu.

Zakład Drzewny MD sp. z o.o. należy do włoskiej grupy Safwood. Specjalizuje się w produkcji drewna struganego. Miesięczna produkcja wynosiła ok. 3000 m3 gotowych produktów. Zniszczona linia produkcyjna pozwalała na produkcję elementów domów modułowych z drewna klejonego, które grupa Safwood promuje pod marką Domus Lignea.

Relacja video

 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA