/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Podejrzenia potwierdziły się - Swedspan źródłem skażenia wód

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2011-11-08


Chemikalia z fabryki Swedspan w Koszkach zatruły rzekę Białą we wsiach Kozły i Rajki w gminie Bielsk Podlaski - wykazały badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Fabryka Swedspan w KoszkachFabryka Swedspan w KoszkachFot. Drewno.pl

- Sytuacja jest opanowana, skażenie nie powiększa się.  - poinformowała wojewódzka inspektor ochrony środowiska Grażyna Żyła-Pietkiewicz.

W poniedziałek inspektorat wstrzymał prowadzony w fabryce od kilku miesięcy rozruch technologiczny, bo podejrzewano, że skażenie pochodzi właśnie z tej fabryki. Wciąż trwają badania, ale już wiadomo, że sytuacja w rzece Białej nie pogarsza się, nie ma też substancji chemicznych w rzekach Orlance i Narwi. Żyła-Pietkiewicz powiedziała, że rozruch zostanie wznowiony tylko wtedy, gdy fabryka udowodni, że uporała się z problemem, a badania inspektoratu ochrony środowiska to potwierdzą.

Informacja o skażeniu trafiła na policję i do inspekcji ochrony środowiska 1 listopada. Grażyna Żyła-Pietkiewicz poinformowała, że z dotychczasowych ustaleń wynika, że chemikalia przedostały się do rzeki przez kanał odprowadzający ścieki z fabryki. Badana woda w rzece za kanałem była znacznie gorszej jakości niż ta przed kanałem. Za kanałem znaleziono też martwe żaby i ryby. W ściekach oprócz chemikaliów były także drewniane wióry. Śnięte ryby znaleziono też w pobliskich stawach hodowlanych.

Kontrolerzy inspekcji ochrony środowiska ustalili, że na placu na terenie fabryki w Koszkach gromadzone są odpady płyt wiórowych bez odpowiedniego zabezpieczenia. Wykazano też, że ścieki z chłodzenia silnika parowego są odprowadzane wężem do kratki ściekowej kanalizacji deszczowej, co mogło mieć wpływ na wymywanie zanieczyszczonych wiórów i innych zanieczyszczeń właśnie do kanalizacji deszczowej.

Fabryka w Koszkach w gminie Orla należy do spółki Swedspan z grupy IKEA. W przesłanym PAP oświadczeniu dyrektor zarządzający Swedspan Polska sp. z o.o. Laimonas Rackauskas napisał, że firma powołała zespół specjalistów, którego zadaniem jest zbadanie działania systemu odpływowego fabryki w Koszkach. Firma pobrała również do własnych analiz próbki z miejsca, w którym woda z zakładu uchodzi do rzeki Białej.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz