/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Gospodarowanie w lasach niepaństwowych - Konferencja w Osowcu Twierdzy

Lasy Państwowe

Autor: Ewa Majewska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-11-08


O problematyce gospodarowania lasami prywatnymi rozmawiano na konferencji w Osowcu Twierdzy, zorganizowanej przez Biebrzański Park Narodowy i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku.

Fot. Lasy Państwowe

Głównymi zagadnieniami poruszanymi w pierwszym dniu konferencji "Gospodarowanie w lasach niepaństwowych" była sytuacja lasów prywatnych w Polsce w aspekcie uregulowań prawnych i ekonomicznych oraz uwarunkowań przyrodniczych i społecznych. Z zaproszenia do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego skorzystali przedstawiciele służby ochrony przyrody, środowiska naukowego, administracji publicznej, leśników oraz prywatnych właścicieli lasów.

Wprowadzeniem do tematyki konferencji był wykład pt. "Las i jego znaczenie dla człowieka oraz potrzeba jego ochrony" prof. Tomasza Boreckiego z SGGW w Warszawie. "… Wzajemne relacje człowieka i przyrody zależą od zdolności, umiejętności i chęci ludzi do racjonalnego korzystania z tej przyrody. Racjonalnie myślący człowiek zrobi wszystko, żeby zachować jej bogactwo i bioróżnorodność, gdyż zdaje sobie sprawę, że jest jej nieodłączną częścią" – do tych słów prof. Boreckiego odwoływano się w trakcie konferencji kilkakrotnie.

„Sytuacja lasów niepaństwowych w Polsce - wyniki ogólnopolskiej ankiety" - to tytuł prezentacji przedstawionej przez Piotra Gołosa z IBL w Sękowinie. Wnioski z analizy ankiet dowodzą, iż znaczącym problemem w racjonalnym gospodarowaniu lasami jest m.in. ich duże rozdrobnienie, brak spójnego systemu doradztwa oraz niedostatek środków finansowych w starostwach na sporządzenie planów urządzenia lasu. Problematykę uregulowań prawnych i finansowych gospodarowania w lasach niepaństwowych omówiono w wystąpieniach Marka Geszprycha z Ministerstwa Środowiska oraz Piotra Skoluda z DGLP w Warszawie.

Lasy będące w posiadaniu osób prywatnych, podobnie jak lasy administrowane przez Skarb Państwa, są cennymi siedliskami rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Aspekty ochrony przyrody, w tym prawo ubiegania się o odszkodowania spowodowane przez dziką zwierzynę, były omówione przez pracowników Biebrzańskiego PN: pana Cezarego Werpachowskiego, Krzysztofa Henela oraz Mirosława Ratkiewicza z Uniwersytetu w Białymstoku.

Jednym ze sposobów zwiększenia efektywności gospodarowania w małych gospodarstwach leśnych mogą być różne formy wspólnego gospodarowania. O korzyściach funkcjonowania zrzeszeń lub stowarzyszeń leśnych przekonywał w swoim wystąpieniu Włodzimierz Adamczyk z Ministerstwa Środowiska.

Organizatorzy konferencji już zapowiedzieli kolejne inicjatywy służące promujące racjonalne gospodarowanie lasami państwowymi. Dziś w prywatnych rękach znajduje się 18 proc. ogóły lasów. Wraz z dalszym zalesianiem kraju będzie ich przybywać.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz