/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Fabryka Swedspanu prawdopdobnym źródłem skażenia wody

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2011-11-08


Z powodu chemicznego skażenia wody w rzece Białej w okolicach trzech wsi w gminie Bielsk Podlaski wojewódzki inspektor ochrony środowiska wstrzymał w poniedziałek rozruch technologiczny w fabryce Swedspan w Koszkach w gminie Orla - poinformował PAP.

Fabryka Swedspan w KoszkachFabryka Swedspan w KoszkachFot. Drewno.pl

Odpowiednia decyzja została przekazana fabryce w poniedziałek. Rozruch ma być wstrzymany do czasu ustalenia przyczyny skażenia i jego zlikwidowania. Ustalono bowiem, że w rzece znajdują się substancje chemiczne pochodzące z zakładu należącego do koncernu IKEA.

Jak powiedziała wojewódzki inspektor ochrony środowiska Grażyna Żyła-Pietkiewiczyła, informację o skażeniu rzeki inspektorat otrzymał 1 listopada. Próbki pobrane z wody do badań potwierdziły, że to skażenie chemiczne. Nie jest jeszcze znana skala tego skażenia. W poniedziałek na kolejne badania pojechali na miejsce inspektorzy ochrony środowiska. Przebadana zostanie woda w rzece Białej, a także w Narwi. Wszystkie wyniki badań mają być znane do końca tygodnia.

O skażeniu rzeki są powiadomieni mieszkańcy wsi Kozły, Rajki i Lewki w gminie Bielsk Podlaski. Ludziom i zwierzętom nie wolno pić wody z tej rzeki, ani z pobliskich rybnych stawów hodowlanych. O sprawie jest również poinformowane Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Fabryka w Koszkach to nowoczesny zakład produkcji ultracienkich płyt HDF. Inwestycja warta 140 mln euro (627,2 mln zł), uzyskała z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka dofinansowanie w wysokości 145,7 mln zł i realizowana jest od połowy 2010r. Docelowo - do połowy 2012 roku - w fabryce pracować ma 250 osób. W ocenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych była to największa zagraniczna inwestycja w Polsce za rok 2010.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz