/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Konkurs na najbardziej proekologiczny dom w Polsce rozstrzygnięty!

Autor:
Źródło: Pfleiderer
Data: 2011-10-30


Do konkursu „Dom Ekologiczny” zorganizowanego przez wydawnictwo Murator we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP zgłoszono 92 projekty z całej Polski. Jury wyróżniło cztery z nich. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 17,5 tys. złotych. Jednym ze sponsorów inicjatywy jest firma Pfleiderer Grajewo S.A., producent drewnopochodnych płyt budowlanych MFP®, realizujący misję poszanowania ekologii.

Konkurs dla architektów i inżynierów „Dom Ekologiczny” to inicjatywa promująca ekologiczne budownictwo w Polsce. Jego celem było wyłonienie projektu najlepszego, nowoczesnego wolno stojącego domu jednorodzinnego, który jest energooszczędny, a przez to ekologiczny. Przy wyborze jury kierowało się kryteriami funkcjonalności, estetyki, integralności koncepcji, ale przede wszystkim zastosowaniem różnorodnych rozwiązań proekologicznych. Domy ze zwycięskich projektów: „Ekologiczny dom dostępny”, „Dom Ekosystem”, „Dom ukryty”, „Z wysokim wnętrzem” są przyjazne środowisku naturalnemu oraz kieszeni potencjalnego właściciela. Mają niskie zapotrzebowanie na energię, pochodzącą z odnawialnych źródeł oraz racjonalne gospodarują wodą.

Istniejący w budownictwie trend do stosowania ekologicznych rozwiązań podyktowany jest dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 2010/31/UE z 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zawarte są w niej wytyczne dotyczące kryteriów jakie musi spełniać nowoczesny dom, który nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

- Trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy dopiero na początku drogi do osiągnięcia celu – budownictwa realizującego idee zrównoważonego rozwoju i poszanowania natury. Głęboko wierzymy, że wspólna praca architektów, wykonawców projektów, producentów ekologicznych materiałów budowlanych oraz wydawnictw branżowych jest w stanie podnieść świadomość społeczną, co w efekcie doprowadzi do rozpropagowania nowoczesnych proekologicznych rozwiązań. Firma Pfleiderer od wielu lat realizuje tę misję. Bardzo chętnie angażujemy się w inicjatywy takie jak konkurs „Dom Ekologiczny”. Wszystkie nasze produkty, w tym płyta budowlana MFP® powstają z drewna  pochodzącego z czyszczenia i  wyrębów pielęgnacyjnych lasów. Co więcej, w pełni nadają się do recyklingu – mówi Rafał Błaszczyk, Dyrektor Marketingu Pfleiderer Grajewo S.A. Grupa Pfleiderer posiada certyfikat jakości FSC (Forest Stewardship Council), który zaświadcza o odpowiedzialności firmy i jej trosce o ochronę światowych zasobów leśnych.

Patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowy Fundusza Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Konkurs na najbardziej proekologiczny dom w Polsce rozstrzygnięty! (Zdjęcia: 4)

Wyróżniony projekt: Dom EkosystemWyróżniony projekt: Ekologiczny dom dostępnyWyróżniony projekt: Dom ukryty

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz