/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W najbliższych tygodniach powstanie projekt zmian w ustawie o lasach

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Bogdan
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2011-10-27


W ciągu miesiąca ma powstać projekt zmian ustawy o lasach zawierający rozwiązania trwale ustalające zasady handlu drewnem informuje Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Zasady sprzedaż surowca drzewnego w I półroczu pozostaną bez zmian.

Papierówka brzozowaPapierówka brzozowaFot. Drewno.pl

Komunikat nr 15/2011 z dn. 26.10.2011r.

Szanowni Państwo,
Członkowie Izby
Przedsiębiorcy działający w przemyśle drzewnym


W dniu dzisiejszym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się druga tura rozmów, które są następstwem zorganizowania przez nas Pikiety Przemysłu Drzewnego. Przewodniczył im  Minister Michał Boni. Obok niego uczestniczyli w spotkaniu Wiceminister Środowiska – Janusz Zaleski, Dyrektor Generalny LP Marian Pigan, a z naszej strony – Prezydent Izby Sławomir Wrochna i dyrektor Biura Bogdan Czemko.

Zaraz na wstępie zaproponowano nam błyskawiczne powołanie mieszanego zespołu do opracowania projektu zmian ustawy o lasach i wynikającego z niej rozporządzenia, w których znajdą się rozwiązania trwale ustalające zasady handlu drewnem. Zespól, którego powołaniem w części obejmującej przemysł drzewny ma zająć się Izba, składać się ma z 7 osób, reprezentujących wszystkie branże. Dyrektor Generalny LP wskaże drugie 7 osób, zapewni obsługę techniczną i pomoc prawną. Zespołowi przewodniczyć będzie Wiceminister Środowiska. Pierwsze posiedzenie ma odbyć się już w następnym tygodniu a projekt ma być gotowy w ciągu miesiąca. Minister Michał Boni zapewnił o swoim poparciu i patronacie nad tymi pracami i o wykorzystaniu wszelkich możliwości, aby ta ustawa została zmieniona w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Jest więc spora szansa na to, że gruntowne zmiany, na które czekamy już parę lat, będą możliwe rzeczywiście szybko – przed II półroczem 2012r. mają one pójść w kierunku szerokiego udostępnienia umów wieloletnich opartych o system okresowych negocjacji cen – co jest, wg słów Dyrektora Generalnego LP, jedynym rozwiązaniem możliwym do wykorzystania.

Niestety gorzej sprawy wyglądają co do oczekiwanych zmian w sposobie sprzedaży na I półrocze 2012r. Zasłaniając się brakiem prawnych możliwości (te ma stworzyć dopiero nowa ustawa) zdecydowanie odmówiono nam zmiany proporcji pomiędzy przetargami ograniczonymi i otwartymi. Podobnie zanegowano propozycje wydłużenia historii zakupów z 1 roku do 5 lat, argumentując, że zaprotestują ci, którzy rozbudowali ja ostatnio. Na naszą  propozycję, aby wobec tego dać odbiorcom możliwość wyboru (kto chce niech wykorzysta historię z 1 roku, kto inny – z 5 lat) Dyrektor Generalny stwierdził, że – nie zdąży przygotować tych zmian, bo sprzedaż trzeba już zacząć, aby firmy miały drewno po 01 stycznia.

„Na otarcie łez” zaoferowano nam, iż drewno wielko- i średniowymiarowe, sprzedawane w detalu z marżą 15% zostanie tej marży pozbawione, aby przedsiębiorcy mogli tą drogą uzupełnić swoje braki. W 2011r. jest w tej puli jeszcze ok. 200 tys. m3 drewna tartacznego, w 2012r. – ok. 600 tys.m3 tartacznego i ok. 1 mln m3 papierówki. Pula na 2012 może w razie potrzeby być przesunięta na I półrocze. Ponadto Dyrektor Generalny zobowiązał się do tego, że nadleśnictwa będą publikowały na bieżąco informacje o tym, ile drewna sprzedały, a ile jeszcze mają do sprzedaży. Minister J. Zaleski z kolei zapewnił, że planowana podaż drewna w 2012r. będzie zweryfikowana w kierunku jej zwiększenia.

To oczywiście daleko poniżej naszych oczekiwań, co na spotkaniu zostało jasno powiedziane. Decyzje co do naszych dalszych ruchów, zapadną w ciągu kilku dni.

O nich i o wszystkich innych zdarzeniach będziemy Państwa informować.

Bogdan Czemko

Biuro Izby


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Sprzedaz

Przeciez to jest jasne. Po wyborach odczekali 2 tygodnie zeby nie było ze zaraz po wyborach i jest zarządzenie bo wtedy by była draka. A teraz szybko projekcik który utknie na wiele miesiecy az umrze śmiercią naturalną jak 90 % innych które mieli wprowadzić . I tak do następnych wyborów . A za 4 lata obiecaja wszystko . Niestety zawsze sie na to nabieramy...

D.K. [3]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-28 15:57:21

Zgłoś nadużycie

drewno

Na razie 1:0 dla leśników.

tom [4]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-28 19:02:26

Zgłoś nadużycie

Przemysł drzewny w Polsce już upadł

Chyba jakiekolwiek działanie już tu nic nie zmieni. Rynek przejeli spekulanci,elektrociepłownie, Niemcy. Za rok to oni będą dyktować ceny i wtedy lasy zrozumieją co to jest szanowanie klijenta.

rj [58]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-31 09:00:02

Zgłoś nadużycie

Jak już wszyscy winni są niewinni...to.... [4]

...zawsze pozostaną Ci okropni NIEMCY!!!!!:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-01 17:57:28

Zgłoś nadużycie

sami nabijacie ceny

a pozniej organizujecie jakis strajk pod sejmem po co licytujecie horendalne ceny
ze sie wam opłaci przebic drewno o 100 %
smieszni jestescie e-durnie
zobaczymy kto to wytrzyma zostana tylko najmocniejsi reszta plajta bankrut i na bruk ze śmieciami ;)

prawda [32]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-03 16:50:57

Zgłoś nadużycie

e-imbecylu !

Oczywiście jest głuptą bicie cen do tak wysokiego pułapu ale jak byś miał firmę i dziesiąt czy set ludzi zatrudnionych to pewno byś się drapał po głowie co zrobić jak masz drewna ledwo na pół roku a reszta to turecki targ.Cikawe co byś zrobił jakby ci wystawili na przetarg prąd na pół roku,a resztę byś musiał dokupić na tureckim targu"patrz portal drzewny" ,gdy wiadomo ,żeprądu jest o połowę za mało. Lesnik

Leśnik [1]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-08 10:19:20

Zgłoś nadużycie

zbaczymy jak długo dojadą na takim drewnie
wyjdą jak zabłocki na ...

mydle
prądu to chyba nie liczą jako koszta
tartaki idą na dno !!!!
lepszy mały hadelek niż duży szpadelek

prawda [32]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-17 19:04:07

Zgłoś nadużycie

Nie ,nie, nie

winni są głupi urzędnicy i politycy którzy chcą udawać "Greków"

Adam [390]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-09 09:13:03

Zgłoś nadużycie

nowa ustawa

Przecież wiadomo, że LP upadną tzn nie przetrwają w takiej formie jak są, wreszcie skończy się monopol ludzi w zielomych mundurkach...

apollo [10]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-10 19:31:07

Zgłoś nadużycie

nowa ustawa

W LP jest wiele bzdurnych przepisów, ale są w stanie się zmodernizować i przetrwać, kosztem tych na dole oczywiscie.

tom [4]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-21 23:34:03

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz