/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Innowacyjne metody określania biomasy w nowym międzynarodowym unijnym projekcie

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Autor: Jolanta Węgiel
Źródło: Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Data: 2011-10-14


Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wraz z partnerami z Polski (RDLP Szczecin, Nadleśnictwo Drawno) i Niemiec (LFE, Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Konsumentów kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, Lasy Krajowe Meklemburgii-Pomorza Przedniego) w latach 2011-2013 realizuje projekt, dotyczący określania biomasy w lasach regionu Pomerania.

Oskubywanie drobnych gałązek z igiełOskubywanie drobnych gałązek z igiełFot. Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Celem projektu są wspólne badania naukowe dotyczące zdalnych metod określania biomasy drzewnej w lasach o różnym składzie gatunkowym i różnej strukturze, z wykorzystaniem modeli matematycznych oraz interaktywnych aplikacji sieciowych. Celem praktycznym projektu jest zbudowanie transgranicznego systemu informacyjnego "Biomasa", wspomagającego zarządzanie zasobami leśnymi dla potrzeb zrównoważonej gospodarki leśnej i ochrony środowiska.

Projekt realizowany jest z wykorzystaniem nowoczesnych metod teledetekcyjnych. Partnerzy projektu podjęli współpracę naukową w celu stworzenia spójnego systemu pozyskiwania informacji o leśnej biomasie po obu stronach granicy.
 
W czasie realizacji projektu przetestowane zostaną wybrane metody teledetekcyjne (naziemny i lotniczy skaning laserowy, wykorzystanie samolotów bezzałogowych, interpretacja zdjęć lotniczych, zdjęć hemisferycznych oraz obrazów satelitarnych o różnej rozdzielczości) pod kątem ich przydatności do określania biomasy przy uwzględnieniu nakładów i uzyskiwanej dokładności.

Wypracowane zostaną praktyczne metody szacowania drzewnych zasobów sortymentowych oraz surowców energetycznych w lasach za pomocą metod teledetekcyjnych. Przy wyborze testowanych metod uwzględniono zarówno ich parametry dokładności i efektywności, jak również doświadczenie jednostek biorących udział w projekcie.

W ramach projektu, we wrześniu 2011 roku, na terenie Nadleśnictwa Drawno, odbył się studencki obóz naukowy. Uczestnikami obozu byli studenci różnych lat, z Wydziału Leśnego UP w Poznaniu oraz pracownicy projektu.

Uczestnicy obozu prowadzili badania naukowe w lesie, na powierzchniach doświadczalnych, dotyczące biomasy sosny zwyczajnej. Wykonywano między innymi: numerowanie i malowanie drzew, pomiary i klasyfikowanie drzew stojących, wyznaczanie drzew modelowych, określanie pozycji technikami GPS, skanowanie drzew naziemnym skanerem laserowym, zdjęcia hemisferyczne, ścinka i podział na frakcje drzew modelowych, mierzenie i ważenie ściętych drzew, pobieranie prób od określania suchej masy w laboratorium. Przy czym najbardziej pracochłonne było odcinanie sekatorami frakcji drobnych gałązek z igłami, a następnie oskubywanie z tych gałązek wszystkich igieł.

W ramach obozu odbywały się liczne spotkania z zaproszonymi gośćmi, prelekcje i pokazy sprzętu. Na początku obozu, na powierzchnie doświadczalne, w charakterze eksportów przybyło dwóch wybitnych specjalistów w dziedzinie określania biomasy drzew. Z Warszawy przyjechał Dziekan Wydziału Leśnego SGGW, dr hab. Michał Zasada, natomiast z Kórnika Wicedyrektor Instytutu Dendrologii PAN, dr inż. Andrzej Jagodziński. Zaproszeni eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi sposobu organizowania prac terenowych na powierzchniach doświadczalnych oraz uczestniczyli w dyskusjach nad metodyką prowadzonych badań.

Dzięki dużemu zaangażowaniu uczestników obozu, w trakcie dwóch tygodni, udało się kompletnie pomierzyć i pobrać próbki do laboratorium z 20 drzew modelowych. W roku 2012 planowane są kolejne obozy naukowe w Nadleśnictwie Drawno.


Jolanta Węgiel
sp. do spraw promocji
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Innowacyjne metody określania biomasy w nowym międzynarodowym unijnym projekcie (Zdjęcia: 2)

Oskubywanie drobnych gałązek z igiełŚcinka i podział na frakcje drzew modelowych

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

a wyniknie coś z tego?

- bo projekt międzynarodowy to jedno, a efekty to drugie.
Wiadomo, że na obozie fajnie jest, ale po raz kolejny nie uczestniczy w tych pracach strona, która powinna mieć najwięcej do powiedzenia, czyli branża biomasowa.

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-14 11:39:23

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA