/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Sweco zrealizuje wart 25 mln zł kontrakt dla Stora Enso

Autor: oprac. dja
Źródło: Sweco
Data: 2011-10-12


Inżynierowie z międzynarodowej grupy konsultingowej Sweco zrealizują wart ponad 25 mln złotych kontrakt związany ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych fabryki papieru w Ostrołęce, jednego z największych zakładów z tej branży w Polsce. Projekt jest częścią inwestycji fińskiej firmy Stora Enso w maszynę do produkcji nowego typu papieru, której łączny koszt to ponad miliard złotych.

Zakład w OstrołęceZakład w OstrołęceFot. Stora Enso

Firma Stora Enso zainwestuje 285 mln euro w maszynę papierniczą, która produkowała będzie nowy asortyment papierów przeznaczonych do produkcji tektury falistej. Jej roczne zdolności produkcyjne wynosić będą ok. 450 tys. ton, będąc tym samym jedną z największych w branży. Inwestycja przeprowadzona zostanie w fabryce celulozy i papieru Stora Enso w Ostrołęce, największej fabryce koncernu w Polsce.

Eksperci Sweco będą odpowiedzialni za działania inżynieryjne w zakresie: procesu, layout'u, instalacji rurowych, instalacji elektrycznych, automatyzacji, HVAC oraz instalacji przeciwpożarowej. Wsparcie w projekcie Stora Enso zapewnią pracownicy oddziału Sweco Industry z siedzibą w Finlandii oraz wybrane firmy podwykonawcze z Polski. Wdrożenie projektu zajmie około dwóch lat i ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2013 roku.

Obecnie kompleks produkcyjny w Ostrołęce obejmuje Zakład Celulozy i Papieru, Zakład Tektury i Pudeł oraz Zakład Worków Papierowych. Większość produkcji opiera się o własną celulozownię i papiernię, gdzie powstają papiery pakowe, workowe oraz do papiery produkcji tektury falistej. Zakład Tektury i Pudeł produkuje tekturę falistą 3 i 5 warstwową we wszystkich rodzajach fali. Z tektur wykonywane są różne rodzaje pudeł klapowych i fasonowych o wymiarach, konstrukcji i szacie graficznej wg wymagań klienta. Zakład Worków Papierowych wyposażony jest w 5 pełnych ciągów workarskich i jest obecnie uważany za jeden z najnowocześniejszych w Europie środkowo-wschodniej. Wytwarza wiele asortymentów worków: otwarte klejone, otwarte szyte, wentylowe, w rolach. Nasze możliwości techniczne pozwalają na ogromne zróżnicowanie ich pojemności i wielkości (od 2kg - 50 kg). Kompleks zakładów produkcyjnych uzupełnia wybudowane w ostatnich latach centrum logistyczne z nowoczesnymi magazynami, zintegrowanymi z systemem zarządzania SAP.

- Fakt, iż Stora Enso zdecydowała się na współpracę z nami pod kątem zwiększenia produkcji w swojej fabryce w Ostrołęce daje nam dużą satysfakcję. Przeprowadzenie tak znaczącej inwestycji świadczy o tym, że rynek podnosi się po długim okresie przestoju, który w szczególności dotknął fabryki celulozy i papieru położone w Europie - mówi Kari Harsunen, dyrektor Sweco Industry.

Szwedzka firma konsultingowa Sweco działa na terenie Polski od zeszłego roku, zatrudniając blisko 200 specjalistów z dziedziny infrastruktury, hydrotechniki i architektury. Obecnie Sweco Polska odpowiedzialna jest za projekty m.in. zabezpieczenia przeciwpowodziowego na Nysie Kłodzkiej, a także ponad 16 km odcinka drogi DK47, tzw. "zakopianki". Firma zakończyła również planowanie modernizacji rezerwatu Łężczok, jednego z najcenniejszych rezerwatów w Polsce.

- Międzynarodowe doświadczenie Sweco wykorzystujemy obecnie także podczas realizacji polskich projektów. Zainteresowanie, jakim cieszą się polskie spółki należące do Sweco udowadnia, że skandynawskie doświadczenia w prowadzeniu technologicznie zaawansowanych i zrównoważonych projektów mogą z powodzeniem być przenoszone także na polski grunt - mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

Imponujące jest, ze prezes SEP S.A. potrafi takie pieniądze wywalczyć dla zakładu na nowe gigantyczne inwestycje, czy takie zlecenia jak dla Sweco.
Jednocześnie zakład w Ostrołęce jest zadziwiającym przykładem wstecznych i nienowoczesnych praktyk zarządzania, niedobrej atmosfery, czyli tego czego nikomu nie życzę w karierze zawodowej. Anyway - imponujące te inwestycje tamże.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-12 08:37:25

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz