/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno konstrukcyjne - Produkt przyszłości - konferencja z cyklu Efektywny Tartak

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-10-10


16 września odbyła się pierwsza, z nowego cyklu konferencji organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego. Pod wspólną nazwą "Efektywny tartak" zaplanowano serię seminariów mogących wskazać możliwe kierunki rozwoju przemysłu drzewnego. Pierwszy z omawianych tematów - "Drewno konstrukcyjne - Produkt przyszłości" spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Temat konferencji spotkał się z dużym zainteresowaniem branżyTemat konferencji spotkał się z dużym zainteresowaniem branżyFot. Drewno.pl

Około stu uczestników zapoznało się prezentacjami i wykładami rozwiązań w zakresie drewna konstrukcyjnego oraz mającymi nastąpić z początkiem przyszłego roku zmianami w przepisach go dotyczących.

Pierwszy blok seminarium, zatytułowany "Materiały konstrukcyjne  z drewna", rozpoczął się od prezentacji przygotowanej przez firmę Sopexim - "Przegląd drewnianych materiałów konstrukcyjnych - sprawdzone produkty i nowości". Sławomir Sopek i Zbigniew Papszun nie pozostawili wątpliwości, że tarcica budowlana w postaci jaką znamy obecnie na krajowym rynku przechodzi do historii. Już w przyszłym roku podstawowym wymogiem dla drewna konstrukcyjnego używanego w budownictwie będzie oznaczenie CE, a w najbliższych latach spodziewać się można "inwazji" produktów praktycznie nie znanych w krajowym budownictwie.

Spore zainteresowanie wzbudziły prezentacje firm Mitek Industries Polska oraz Sema Polska. Firma Mitek przedstawiła zalety technologii prefabrykowania konstrukcji z drewna łączonych za pomocą metalowych płytek kolczastych, natomiast Sema zademonstrowała możliwości projektowania konstrukcji przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Obie firmy wskazują na istotny wzrost ilości firm, które w swej działalności wykorzystują ich produkty.

Andrzej Noskowiak nie miał dobrych wiadomości dla tartakówAndrzej Noskowiak nie miał dobrych wiadomości dla tartakówFot. Drewno.pl

Andrzej Szurlej i Jacek Szóstkiewicz omówili krajowy rynek konstrukcyjnego drewna klejonego. Jak się okazuje, mimo kryzysu na rynku producenci konstrukcji z tego materiału radzą sobie bardzo dobrze. Co ciekawe, zdaniem prelegentów, nie konkurują oni (przynajmniej na razie) z dostawcami tradycyjnych konstrukcji drewnianych. Rywalizacja o zamówienia ze strony klientów prowadzona jest bowiem z dostawcami konstrukcji stalowych i żelbetonowych.

Marcin Paczyński prezentował nowoczesne materiały konstrukcyjne produkowane z drewna przez firmę Steico. Produkty wytwarzane w zakładach w Czarnkowie i Czarnej Wodzie cieszą się dużym powodzeniem, niestety poza granicami kraju, gdzie trafia 95% produkcji.

Druga część seminarium poświęcona była "Prawnym warunkom stosowania drewna w konstrukcjach". Ważne informacje przekazał zebranym Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu. Okazuje się, że zmieniony został termin, w którym drewno konstrukcyjne musi mieć spełniać wymagania normy EN 14081-1:2005+A1:2011. Zamiast 1 września 2012r. drewno dla budownictwa musi posiadać certyfikat i oznaczenie CE już od 31 grudnia 2011r.

Warunki dopuszczenia i zasady kontroli przez Urzędy Nadzoru Budowlanego drzewnych materiałów stosowanych na cele konstrukcyjne oraz zakres odpowiedzialności ich producentów oraz inwestorów - starała się omówić Anna Wilczewska z Departamentu Wyrobów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Jean-Luc Sandoz tłumaczył jak prawidłowe określenie jakości tarcicy pozwala wyprodukować lepsze konstrukcjeJean-Luc Sandoz tłumaczył jak prawidłowe określenie jakości tarcicy pozwala wyprodukować lepsze konstrukcjeFot. Drewno.pl

W ostatniej części spotkania omawiano sposoby i metody wytrzymałościowego sortowania drewna konstrukcyjnego. Porównanie zasad sortowania wizualnego tarcicy w Polsce i w Niemczech przedstawił dr Paweł Kozakiewicz z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie. Przegląd możliwości sortowania wytrzymałościowego materiałów tartych metodą maszynową oraz efekty tego procesu przedstawił dr Sławomir Krzostek reprezentujący również Wydział Technologii Drewna SGGW w Warszawie.

Powyższe informacje uzupełniły prezentacje urządzeń do sortowania drewna, których zasada działania opiera się na ultradźwiękach. Produkty swoich firm przedstawili Jean-Luc Sandoz z francusko-szwajcarskiej grupy CBT-CBS oraz Pietre Rozema z holenderskiej firmy Brookhuis Micro-Electronic.

Seminarium zakończyła prezentacja specjalna dotycząca internetowej giełdy długów. Piotr Wajszczak z Factory Network w ciekawy sposób przedstawił nowy sposób na walkę z dłużnikami.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Drewno konstrukcyjne to podstawa budowli,jest niestety inaczej

Kto jest w branży długo i obserwuje ją z różnych stron wie że u nas w przeważającej większości stosowane jest drewno nie nadające się do tego celu.Dla czego ,bo mamy brak fachowców,brak kontroli,brak woli stosowania dobrej jakości a co za tym idzie fuszerkę,szarą strefę w mega wielkości.
Certyfikat C€ i inne sa kopiowane przez wielu producentów,podkładane w zamian.Kontroli zero,Psuje to cała branżę w naszym kraju ponieważ fatalne produkty szybko ulegają degradacji i odkształceniom przez co inwestorzy nie chcą tego stosować.Cała branża cierpi na fatalnej jakości wielu materiałów ponieważ nie spełniają one w większości podstawowych wymogów dla zastosowania w budownictwie.Na szczęście się to kończy,potrwa jednak jeszcze wiele lat w Polsce bo jak wiemy nikt się tym nie zajmie chyba że powstająca nowa instytucja kontroli szarej strefy oraz kontroli jakości zastosowanych materiałów w całej UE.Jedynie to może coś wskórać w kierunku jakości a co za tym idzie lepszej promocji drewna w budownictwie.Zobaczmy na budownictwo z użyciem materiałów drzewnych na zachodzie i będziemy widzieć gdzie się znajdujemy niestety.

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-20 12:50:16

Zgłoś nadużycie

drewno

Podstawa wykończyć wyrznąć zniszczyć jak najwięcej małych tartaków i zakładów i szopotraczów a duży będzie żył długo i szczęśliwie PS tartak z przerobem 15 tys m3 drewna

doktor q [2]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-20 18:30:47

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz