/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

PIGEO: Konieczna jest zmiana zasad wsparcia energetyki odnawialnej

Autor: oprac. pks
Źródło: PIGEO
Data: 2011-10-09


Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej postuluje zmianę sposobu wspierania energetyki odnawialnej. Zdaniem PIGEO obecny system "zielonych certyfikatów" sprzyja nadużyciom i rozwoju tzw. "współspalania" biomasy.

Drewno z lasu powinno trafiać do zakładów przemysłu drzewnego, a nie do piecaDrewno z lasu powinno trafiać do zakładów przemysłu drzewnego, a nie do piecaFot. Drewno.pl

Jak tłumaczył Michał Ćwil, dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, podczas III Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej Green Power 2011, należy dokonać zmiany obecnego systemy wsparcia za pomocą "zielonych certyfikatów", na model w którym dofinansowanie inwestycji ze środków publicznych liczone będzie od ilości zainstalowanej mocy i zastosowanej technologii.

Obecny system wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej składa się z grantów i systemu tzw. zielonych certyfikatów.

Granty, w formie dotacji inwestycyjnych, przyznawane są przed oddaniem jednostki do użytku. Oznacza to, że projekt oceniany jest przed jego realizacją i nie są znane rzeczywiste efekty zakończonej inwestycji.

Zielone certyfikaty dotyczą zarówno nowych jak i już zrealizowanych projektów z sektora elektroenergetycznego. Przyznawane są wszystkim licencjonowanym wytwórcom "zielonej energii" przyłączonym do sieci. - Certyfikaty jednakowo wspierają energię elektryczną wytworzoną z biomasy, wiatru, czy z wody, a koszty inwestycyjne i eksploatacja obiektów są przecież różne w zależności od rodzaju OZE. W przypadku grantów jest podobnie, takie same kryteria w konkursach dla wszystkich technologii - mówił Michał Ćwil. - Limit udzielanych dotacji ustalany powinien być na efekt, a nie projekt, który może kusić inwestora do nadużyć i zawyżania kosztów całkowitych inwestycji. Przeglądając listę rankingową projektów, które otrzymały wsparcie, zobaczymy, że koszt inwestycyjny 1 MW w wietrze przekracza średnią cenę całkowitych kosztów wybudowania takiego projektu. To nie jest dobry system wsparcia - wyjaśniał dalej.

Dodatkowo zielone certyfikaty zamiast sprzyjać rozwojowi nowych wydajnych technologii spalania biomasy, promują współspalaniu biomasy z węglem. Zakłady energetyczne w tym przypadku idą najprostszą drogą spalając biomasę pochodzenia leśnego, co z jednej strony budzi sprzeciw przemysłu drzewnego, a z drugiej nie sprzyja rozwojowi wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego.

Zdaniem PIGEO obecny system wsparcia nie wpływa na osiągnięcie przez Polskę określonych przez UE celów w zakresie poziomu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Ponadto obowiązują tylko do 2017 roku, co nie daje to stabilności inwestycyjnej. Propozycja Izby obejmuje stworzenie systemu wsparcia przyznawanego za każdy MW mocy zainstalowanej, zróżnicowany w zależności od rodzaju instalacji. Według PIGEO w przypadku energetyki wiatrowej dotacja powinna wynosić ok. 1,2 mln zł/MW, dla instalacji wykorzystujących biogaz rolniczy ok. 5,0 mln zł/MW oraz ok. 4,5 mln zł/MW energii słonecznej.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA