/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Komunikat PIGPD po pikiecie w Warszawie

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor:
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2011-10-09


5. października br. odbyła przed Kancelarią Premiera w Warszawie pikieta przemysłu drzewnego organizowana przeciw trwającej bezczynności rządu w sprawie zasad sprzedaży drewna stosowanych przez Lasy Państwowe.

Pikieta Przemysłu Drzewnego w WarszawiePikieta Przemysłu Drzewnego w WarszawieFot. PIGPD

Komunikat nr 14/2011 z dn. 06.10.2011r.

Szanowni Państwo,
Członkowie Izby
Przedsiębiorcy działający w przemyśle drzewnym


W dniu wczorajszym o godzinie 10.00 w Warszawie, przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła się Pikieta Przemysłu Drzewnego, zorganizowana przeciw trwającej bezczynności rządu w sprawie zasad sprzedaży drewna stosowanych przez Lasy Państwowe. Wzięły w niej udział 53 osoby, w tym kilka z firm nie będących członkami Izby. Obecni byli związkowcy z NSZZ Solidarność, zarówno z przemysłu tartacznego, jak i płytowego. Nasza grupa, choć niezbyt liczna, była za to znakomicie wyposażona w transparenty i flagi z logo Izby i Solidarności. Posiadaliśmy też sporo hałasującego sprzętu i megafon. Jako symbole naszej sytuacji, przed pikietą stały 3 trumny z napisami "PRZEMYSŁ DRZEWNY", "POLSKA GOSPODARKA" i "LASY (jeszcze) PAŃSTWOWE".

Ok. godziny 12 zostaliśmy poproszeni do Kancelarii na spotkanie z przedstawicielami Premiera. Naszą trzyosobową delegację tworzyli: Prezydent Izby Sławomir Wrochna, Dyrektor Bura Izby Bogdan Czemko i właściciel firmy HAMAR z Włocławka – Andrzej Benedykciński. Spotkanie trwało długo, głównie dlatego, że staliśmy na stanowisku, iż przygotowaną przez nas Petycję adresowaną do Premiera, powinien otrzymać od nas on osobiście. Podczas długiej dyskusji nikt nie negował zasadności naszych oczekiwań co do koniecznej zmiany systemu sprzedaży drewna, ale wskazywano nam odległe rozwiązania oparte o uprzednią zmianę ustawy o lasach. Nasze stanowisko było jednak takie, że nie negując konieczności działań w tym kierunku, należy już teraz wdrożyć prowizoryczne rozwiązania, które poprawią nasza sytuację zaopatrzeniową obecnie i na 2012r. Trzeba więc to zrobić w ciągu najbliższych kilkunastu dni, zanim sprzedaż na 2012r. zostanie zaczęta. Jako minimum oczekiwań wymieniliśmy dwa cele: ustalenie proporcji pomiędzy pulami drewna na przetargi ograniczone i otwarte jako 80/20% i obliczanie uprawnień do zakupu drewna na przetargach ograniczonych na podstawie historii zakupów z ostatnich 5 lat. Ponieważ Dyrektor Generalny LP podczas naszego Walnego Zgromadzenia jasno stwierdził, że wprowadzenie przez niego zmian będzie możliwe wtedy, gdy będzie na to polityczne przyzwolenie, a Minister Środowiska z kolei twierdzi, że zmiana zasad sprzedaży to suwerenne prawo właśnie Dyrektora Generalnego, więc oczekujemy, iż sprawą zajmie się Kancelaria Premiera która ten kompetencyjny spór rozstrzygnie i która będzie nadzorować prace nad pilną zmianą omawianych zasad.

W trakcie rozmowy zgodziliśmy się, że nie będzie tego naturalnie czynił Premier osobiście, lecz minister z jego Kancelarii. W tej sytuacji zwrócono się ministra Michał Boniego z pytaniem, czy weźmie na siebie jeszcze raz to zadanie. Odpowiedź była pozytywna, co odebraliśmy z wielkim zadowoleniem.

W ciągu kilu dni mają więc być zwołane przez Ministra Michała Boniego negocjacje z udziałem naszej Izby i innych branż przemysłu drzewnego z Ministerstwem Środowiska i z Lasami Państwowymi. Mają one na celu ustalenie zmian w procedurze sprzedaży drewna na 2012r. oraz drogi uzyskania rozwiązań docelowych, związanych ze zmianami ustawowymi.

W tej sytuacji uznaliśmy, iż nasza Pikieta osiągnęła założony cel, o czym poinformowaliśmy kolegów czekających przed Kancelarią i zwinęliśmy nasze transparenty. Odwołane zostały też pikiety przygotowywane na następne dwa dni.

Przystępujemy do pilnego budowania zespołu negocjacyjnego, uzgadniamy termin spotkania w KPRM i przygotowujemy się do rozmów.

Dziękujemy wszystkim tym kolegom, którzy - działając też w interesie wszystkich innych przedsiębiorców – przyjechali lub zgłosili się na Pikietę. Jeśli wywalczone tą drogą negocjacje dadzą nam sukces, to będziemy zawdzięczać go głównie Wam.

O dalszych zdarzeniach będziemy Państwa informować.

Bogdan Czemko
Biuro Izby

Komunikat PIGPD po pikiecie w Warszawie (Zdjęcia: 3)

Pikieta Przemysłu Drzewnego w WarszawiePikieta Przemysłu Drzewnego w WarszawiePikieta Przemysłu Drzewnego w Warszawie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Hej SW! Dlaczego nie wpadasz już na leśne forum? Czyżby aż tak ...

pochłaniała Cię zabawa marianowym kordelasikiem? Pozdrawiam serdecznie i czekam stęskniony na Twój powrót

El [6]Odpowiedz na ten komentarz2011-11-20 12:06:33

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz