/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ecopellet z Barlinka dostał Skrzydła

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2011-10-09


23 września br. Barlinek otrzymał Skrzydłą - nagrodę gospodarczą województwa świętokrzyskiego za pelet – ekologiczne, stałe biopaliwo. Kapituła konkursowa uhonorowała tym samym produkt, który zdobywa uznanie i popularność w wielu europejskich gospodarkach, a od kilku lat staje się coraz bardziej interesującą alternatywą dla oleju opałowego czy węgla zwanego ekogroszkiem, także w Polsce. Konkursowi patronowało Ministerstwo Gospodarki. Władze województwa świętokrzyskiego mają powody do radości, gdyż w  regionie ma miejsce wiele przedsięwzięć, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na międzynarodowych arenach.

Fot. Barlinek

Jednym z takich produktów jest Ecopellet z Barlinka, wytwarzany od 2004r. Początkowo firma sprzedawała ten wyrób głównie za granicą, szybko jednak podjęła decyzję o rozwoju dystrybucji także w kraju. O trafności tej decyzji najlepiej świadczą fakty. W Polsce systematycznie rośnie liczba użytkowników zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych. Pelet jest nie tylko wydajny, łatwy w transporcie, magazynowaniu oraz użytkowaniu, ale też pozwala w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania. Najcenniejszym i najbardziej  kalorycznym surowcem do produkcji peletu są trociny drzewne. Wysuszony i rozdrobniony materiał podgrzewa się, a następnie jeszcze gorącą masę sprasowuje tak, aby ostatecznie uzyskać postać gotowego granulatu. Pelet ma niską zawartość wilgoci, popiołów oraz substancji szkodliwych dla środowiska, jest za to wysokoenergetyczny. Na uwagę tzw. "zerowa emisja CO2", gdyż ilość CO2, jaka powstaje podczas spalania peletu jest równa ilości CO2, jaką pobierają rosnące rośliny w procesie fotosyntezy.

- W 2010 roku sprzedaliśmy blisko 140 tysięcy ton peletu drzewnego, a plany na ten rok są jeszcze ambitniejsze – mówi Paweł Wrona, Prezes Zarządu Barlinek S.A. - Tajemnicą powodzenia naszego wyrobu jest jego najwyższa jakość. Barlinecki pelet spełnia najbardziej wymagające europejskie normy oraz posiada prestiżowy certyfikat Din Plus. W Polsce zbudowaliśmy strukturę sprzedaży, która swoim zasięgiem pokrywa cały kraj i dzięki niej oferujemy pelet drzewny oraz brykiet kominkowy w wygodnym systemie dostaw, na wskazany adres. Większą część produkcji eksportujemy na rynki europejskie m.in.: do Danii, Niemiec, Włoch, Szwecji, Francji, Szwajcarii oraz Belgii – wylicza Prezes Zarządu Barlinka.

Pelet z trocin drzewnych zasłużenie cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Może być spalany w nowoczesnych kotłach , kominkach oraz palnikach w celu wytworzenia energii cieplnej do potrzeb grzewczych. Doskonale sprawdza się zwłaszcza przy ogrzewaniu domków jednorodzinnych, wspólnot mieszkaniowych, hoteli, ośrodków użyteczności publicznej, magazynów, hal przemysłowych, obiektów sakralnych oraz hal sportowych.
 
Obok peletu firma oferuje także brykiet kominkowy – doskonałe ekologiczne paliwo m.in. do kominków, kotłów wielopaliwowych i zgazowujących drewno oraz innych urządzeń grzewczych na paliwo stałe.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA