/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Pikieta przemysłu drzewnego osiągnęła cel

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-10-06


Kilkadziesiąt osób reprezentujących właścicieli i pracowników związanych z przemysłem drzewnym wzięło udział w zorganizowanej przez PIGPD pikiecie przed Kancelarią Premiera w Warszawie. Zaplanowana na trzy dni manifestacja, została zakończona już po pierwszym dniu, ponieważ protestujący otrzymali zapewnienie, że oczekiwane przez nich działania ze strony rządu zostaną podjęte.

Fot. Drewno.pl

Celem pikiety było doprowadzenie do podjęcia rozmów dotyczących zmian zasad sprzedaży surowca drzewnego na rok 2012 oraz podjęcie przez rząd decyzji ograniczających spalanie pełnowartościowego surowca drzewnego przez elektrociepłownie. Przedstawicieli Izby wsparła Krajowa Sekcja Branżowa Przemysłu Płyt Drewnopochodnych NSZZ Solidarność.

Zmiana zasad sprzedaży drewna jest zdaniem protestujących niezbędna. Od kilku lat przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem drewna mają ogromne problemy ze stabilnością dostaw. W praktyce, co 6 miesięcy, właściciele firm nie wiedzą czy za kilka dni będą mogli kupić surowiec niezbędny do prowadzenia działalności, czy też zmuszeni będą zawiesić lub zlikwidować działalność. Przedsiębiorstwa skupione w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysł Drzewnego oczekują zasad sprzedaży umożliwiających podpisywanie umów wieloletnich, które są podstawą m.in. kontraktacji dostaw dla klientów, planowania rozwoju przedsiębiorstwa czy uzyskania finansowania zewnętrznego inwestycji.

Fot. Drewno.pl

Obecnie zasady sprzedaży drewna ustalane są przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych. W ciągu ostatnich kilku lat, co roku były one zmieniane. Od dwóch lat drewno z polskich lasów bez ograniczeń mogą kupować również zagraniczne przedsiębiorstwa, skutkiem czego eksport drewna okrągłego z Polski wzrósł o kilkaset procent. Wprawdzie Lasy Państwowe podają, że sprzedaż do podmiotów zagranicznych to tylko 3,6% masy, jednak częstą praktyką jest realizacja takich zakupów poprzez pośredników. Przykładem regionu, w którym część polskich zakładów zmuszona była zakończyć lub ograniczyć produkcję ze względu na brak surowca spowodowany jego eksportem, jest Kotlina Kłodzka, jednak problem dotyczy praktycznie całej południowo-zachodniej części kraju.

Bogdan Czemko, Dyrektor Biura Izby, podkreśla, że przed czterema laty, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, polski przemysł drzewny, łącznie z meblarskim, zatrudniał ok. 300 tys. osób. Dziś w branży pracuje o 40 tys. osób mniej.

Według ustaleń podjętych w środę, już od przyszłego tygodnia podjęte zostaną działania w sprawie określenia zasad sprzedaży drewna na rok 2012. Czasu zostało niewiele, gdyż w praktyce procedura sprzedaży rozpocznie się w listopadzie. Bezpośredni nadzór nad rozmowami w tym temacie obejmie minister Michał Boni.

Fot. Drewno.pl

Drugim postulatem przedsiębiorców jest wprowadzenie w życie przepisów zabraniających wykorzystywania pełnowartościowego drewna okrągłego jako źródła energii odnawialnej. W szczególności chodzi o tzw. współspalanie mające miejsce w elektrociepłowniach. Na mocy rozporządzenia Ministra Gospodarki z 2008r., zakłady energetyczne zobowiązane do uzyskiwania tzw. "zielonej energii", zamiast biomasy uzyskiwanej z rolnictwa lub odpadów z produkcji drzewnej, spalają pełnowartościowe drewno. Energia uzyskana w taki sposób jest dotowana, a w przypadku braku odpowiedniego poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych firmom grożą kary finansowe. Sytuacja ta doprowadziła do absurdalnego stanu, w którym Państwo dopłaca energetyce za spalanie drewna, które mogło zostać przetworzone dając miejsca pracy i przychody w postaci podatków.

Błędy zapisów rozporządzenia wskazywane były przez branżę drzewną jeszcze przed jego wprowadzeniem, niestety rząd nie wziął opinii przemysłu pod uwagę. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom udało się doprowadzić do powstaniu projektu nowego rozporządzenia, na mocy którego drewno, dające się jeszcze przerobić, nie będzie traktowane jako biomasa. Niestety projekt od kilku miesięcy czeka na wprowadzenie w życie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Czy oby na prawdę wszystko będzie jak należy ?

Oby tak było ale ceny drewna nie spadną na pewno.Może zostanie wprowadzony jasny system w którym każdy będzie mógł przewidzieć i się odpowiednio zaopatrzyć.Znając realia w naszym kraju tylko część Tartaków zrozumie i będzie w stanie prawidłowo działać,reszta i tak szuka szansy gdzie taniej lub na czarno bo wiemy że tak jest.Dziwi mnie jednak opinia że państwo dopłaca do biomasy co jest prawdą a przez to traci wpływy z podatków co jest już tylko w małej części prawdą ponieważ jak wiemy branża tartaczna to branża operująca w 80 % na "stratach w produkcji" a więc podatki są tu na ostatnim miejscu. Chyba że w ostatnich paru miesiącach się zmieniło .

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-11 14:26:16

Zgłoś nadużycie

Bardzo mała reprezentacja...

Kilkanaście czy kilkadziesiąt osób pikietujących - to bardoz mała reprezentacja. Środowisko rozproszone, więc kogo tak naprawdę PIGPD reprezentuje?
To ważne pytanie.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-12 19:59:51

Zgłoś nadużycie

dni uczciwych firm drzewnych są policzone

Podatków nie płaci się tylko od zysków ,a przemysł drzewny przez system Tomaszewkiego może już się zwijać.

rj [60]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-13 07:56:44

Zgłoś nadużycie

Z zasady pozyskanie drewna jest jakąś dziką formą. Mam obok tartacznika ...

który pozyskuje drewno z lasów państwowych o około 40% taniej niż ja mogę kupić. TŁUMACZYŁ mi to tym że on bieże tysiące metrów i dla tego ma taniej , a ja jako początkujący lub biorący mało muszę płacić max. Czy to przypadkiem nie dyskryminacja. Przecież małe tartaki też mają prawo prowadzić działalność. Wszak podatki płacimy jednakowo.

Janusz [8]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-18 09:19:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA