/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Polsce

IKEA

Autor:
Źródło: IKEA
Data: 2011-10-04


30 września 2011 roku IKEA Retail Sp. z o.o. nabyła dwie działające farmy wiatrowe od grupy Martifer (28MW) i zobowiązała się zakupić trzecią farmę wiatrową, która zostanie zbudowana (26MW).

Fot. Martifer

Inwestycja ta umożliwi produkcję energii na poziomie zapotrzebowania 16 sklepów IKEA i jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji w dachowe kolektory słoneczne, kogenerację ciepła i energii elektrycznej w naszych grupach przemysłowych oraz w inne środki poprawy efektywności energetycznej w Polsce.

Zakup farm wiatrowych to kolejny krok Grupy IKEA w stronę zrównoważonego rozwoju oraz realizacji długoterminowego celu korzystania wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do tej pory inwestycje w podobne farmy wiatrowe zostały zrealizowane w Niemczech, Szwecji, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Działające farmy wiatrowe zlokalizowane są na południu Polski, w województwie podkarpackim – w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki. Trzecia farma wiatrowa powstanie w Rymanowie, w pobliżu dwóch pozostałych. Grupa IKEA jest gotowa wspierać rozwój produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, by zmniejszyć uzależnienie od energii pozyskiwanej z paliw kopalnych.

Grupa IKEA zdecydowała się na inwestycję w energię odnawialną w naszym kraju, ponieważ Polska jest jednym z kluczowych rynków dostarczających meble do firmy na świecie, a trzy wspomniane farmy wiatrowe wygenerują prąd na poziomie 50% całego zużycia energii przez spółki z Grupy IKEA w Polsce.

„Zakup farm wiatrowych w Polsce stanowi kolejny krok IKEA w stronę realizacji jednego z naszych długofalowych celów środowiskowych, jakim jest pozyskiwanie i korzystanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że w przyszłości również w Polsce uda nam się wykorzystać generowaną w ten sposób energię do zasilania naszych sklepów. Zrównoważony rozwój oraz podejmowanie działań proekologicznych są integralną częścią naszej strategii i wyrazem naszej wizji, jaką jest tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi”
– powiedział Walter Kadnar, dyrektor siec i sklepów IKEA w Polsce.

Głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla pochodzącego z obiektów należących do Grupy IKEA na całym świecie. Docelowo obiekty te mają wykorzystywać energię pochodzącą jedynie ze źródeł odnawialnych. Oprócz farm wiatrowych Grupa IKEA inwestuje również w panele fotowoltaiczne.

Obecnie 3 sklepy IKEA w Polsce – w Łodzi, Gdańsku i Krakowie korzystają z zamontowanych na dachach paneli słonecznych do ogrzewania wody. Ponadto sklep IKEA w Łodzi oraz cent rum dystrybucyjne w Jarostach korzystają z gruntowych wymienników ciepła współpracujących z pompami ciepła dla celów ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji) obiektów.

Dzięki tym inwestycjom IKEA obniża poziom emisji dwutlenku węgla spowodowany własną aktywnością. To tylko jednak część naszej działalności. Wszystkie urządzenia domowego użytku sprzedawane w sklepach IKEA mają klasę energetyczną A lub wyższą, a klienci mogą znaleźć wiele porad jak zmniejszyć zużycie energii w swoim domu, a w konsekwencji zredukować emisję CO2 i zaoszczędzić na wydatkach. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz