DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zaostrzenie wymagań wobec pracowników z nowych państw UE

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-22


Dziennik Politiken z dn. 17 bm. w artykule Hansa Drachmanna i Hakona Mosbecha informuje o wprowadzeniu zaostrzonych reguł dotyczących pracowników z nowych państw członkowskich UE, którzy podejmują pracę w Danii...

Obostrzenia dotyczą przede wszystkim tych firm z nowych państw, które wysyłają do Danii pracowników w oparciu o dyrektywę UE w sprawie delegowania pracowników. W celu ułatwienia kontroli nad firmami minister Zatrudnienia Claus Hjort Frederiksen wprowadza obowiązek posiadania przez osoby delegowane deklaracji E101, co oznacza rejestrowanie pracowników w centralnym rejestrze do którego dostęp będą miały władze, policja i związki zawodowe. Władze duńskie wystąpią o wpisanie Danii na listę państw, które automatycznie otrzymują kopie wypełnionych deklaracji E101.

Związki zawodowe utworzyły w ostatnich miesiącach grupy działaczy (w sumie ok. 100 osób), które usiłowały śledzić miejsca, gdzie zatrudniano obcokrajowców, a następnie kontrolować przestrzeganie przepisów i, w niektórych przypadkach, wymuszać na nich podpisywanie umów zbiorowych. Równocześnie policja obiecała wzmożenie akcji kontrolnych skierowanych przeciwko firmom podejrzanym o łamanie prawa. Dotychczas, spośród 26 spraw prowadzonych przez policję tylko jedna została przekazana do sądu.
Dotyczy ona firmy zatrudniającej 8 polskich pracowników przy remoncie nieruchomości przy Lasogade w Kopenhadze. Jak twierdzi policja, firma jest fikcyjna i została utworzona w celu ominięcia przepisów, m.in. korzystała z fikcyjnego adresu w Polsce.
Na podstawie orzecznictwa UE władze wymagają, aby firma, która deleguje pracowników do pracy w Danii prowadziła uprzednio działalność w swoim kraju, a pracownicy byli w niej zatrudnieni na stałe. Dalsze obostrzenia skierowane są przeciwko biurom pracy tymczasowej i osobom kierowanym przez nie do pracy w Danii, które będą odtąd musiały występować o pozwolenie na pracę i pobyt w Danii. Zarówno Partia Socjaldemokratyczna, jak i Partia Radykalnych Liberałów wyraziły zadowolenie z zaostrzenia przepisów.

Dziennik Politiken przeprowadził rozmowę z p. Ewą Gromadzką, właścicielką firmy remontowej Gromet wykonującej zamówienia w Danii i wielokrotnie zgłaszanej na policję przez działaczy związkowych. "Odpowiedziałam na wszystkie pytania i sprawdziłam wszystkie przepisy, zanim wysłałam robotników do Danii. Przepisy negocjowane były miesiącami i latami przed przystąpieniem Polski do UE - mówi p. Gromadzka. - Bardzo trudno jest robić interesy w Danii, kiedy związki zawodowe i władze usiłują wprowadzić przepisy niezgodne z przepisami UE." Jej firma spełniła wszystkie wymogi, w tym posiadanie ważnych deklaracji E101 przez delegowanych pracowników i poddanie się kontroli władz w Polsce w odniesieniu do warunków płacowych, podatkowych i sytuacji ubezpieczeniowej pracowników. Mimo tego duńskie związki zawodowe zarzucają jej łamanie prawa. Wśród sprzecznych z prawem wymagań duńskich władz właścicielka firmy wymienia domaganie się od niej zgłoszenia do podatku VAT w Danii, podczas gdy do zapłaty VAT zobowiązany jest nabywca usług firmy. "Niezależnie od tego, co powiem, zawsze ktoś mi zarzuci, że jestem tu nielegalnie."- twierdzi p. Gromadzka.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz