/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Amerykanie stawiają na energię z biomasy

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-09-27


Amerykanie stawiają na rozwój zielonej energii. Tylko w minionym tygodniu ogłoszono inwestycje warte prawie miliard dolarów, które skierowane zostaną na budowę elektrowni zasilanych biomasą. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska wskazują, że rozwój tego typu energetyki powinien być kontrolowany, jak każdy inny.

Odpady drzewne to jedno z głównych źródeł biomasy dla energetykiOdpady drzewne to jedno z głównych źródeł biomasy dla energetykiFot. Drewno.pl

Firma EcoGen poinformowała o zawarciu 30-letniego kontraktu na dostawę energii dla Progres Energia of Floryda. Umowa jest podstawą do inwestycji wartej 200 mln USD  w wyniku, której w Fort Meade na Florydzie powstanie elektrownia zasilana biomasą rolniczą o mocy 60 MW.

255 milionów dolarów wyda przedsiębiorstwo Energies oraz potentat branży drzewno-papierniczej firma Domtar. Wspólna inwestycja obejmuje budowę w Rothschild (Wisconsin) elektrociepłowni o mocy 50 MW zasilanej odpadami drzewnymi (zrzyny i trociny).

American Renewables LLC poinformowała o zawarciu umów finansowych w celu zrealizowania wartej ok. 500 mln USD inwestycji w Gainesville na Florydzie. Plan obejmuje budowę wysokotemperaturowej (spalanie w temp. ok. 1400 C) elektrociepłowni zasilanej odpadami drzewnymi.

Spółka American Renewables od 2009r. jest zaangażowana w podobny projekt 100megawatowej elektrowni Nacogdoches Power realizowany w okolicach miasta Sacul w Teksasie. Elektrownia rozpocznie w przyszłym roku dostawy energii w ramach zawartego na 20 lat kontraktu.

Według United States Energy Information Association w 2010r. biomasy była źródłem dla ok. 4% energii zużywanej w Stany Zjednoczonych, z czego około 46% pochodziło z elektrowni zasilanych drewnem, a 43% z biomasy przetwarzanej na biopaliwa (najczęściej etanol).

Rozwój energetyki związanej ze spalaniem biomasy to na pewno dobry kierunek. Część organizacji zajmujących się ochroną środowiska wskazuje jednak na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza.

W sierpniu b.r. kilka organizacji ekologicznych złożyło pozew do sądu. Ma on doprowadzić do wycofania przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska decyzji, na mocy której przez najbliższe trzy lata duże zakłady energetyczne zasilane biomasą nie będą objęte limitem wytwarzanego dwutlenku węgla.

Zdaniem ekologów to nieuzasadnione uprzywilejowanie tego typu energetyki. Elektrownie spalające biomasę powinny być pod ścisłym nadzorem w zakresie wpływu na środowisko: wytwarzanych spalin i pyłów, ilości uwalnianego dwutlenku węgla oraz wzrostu zapotrzebowania na drewno z lasów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz