/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

42 mln euro kary za zmowy cenowe na rynku płyt drewnopochodnych

Bundeskartelamt

Autor: oprac. dja
Źródło: Bundeskartelamt
Data: 2011-09-21


Glunz, Pfleiderer, Kronoply i Rauch ukarane za zmowę cenową. Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy nałożył na czterech producentów płyt drewnopochodnych grzywny w łącznej kwocie 42 mln euro.

Fot. Glunz

Kara związana jest z postępowaniem jakie Urząd Antymonopolowy prowadził na wniosek jednego z klientów. Śledztwo pozwoliło ustalić, że na niemieckim rynku płyt drewnopochodnych miały dwie zmowy w których łącznie brało udział pięć firm: Glunz AG (od 1998r. należący do portugalskiej grupy Sonae Indústria), Pfleiderer AG, Kronoply GmbH, Rauch Spanplattenwerk GmbH oraz Egger Holzwerkstoffe Brilon GmbH & Co KG. Ostatnia z wymienionych firm w zamian za pełną współpracę z urzędem, w ramach tzw. "programu leniency", nie została ukarana grzywną finansową.

- Strony porozumienia przez wiele lat ustalały ceny swoich produktów co miało znczący (negatywny) wpływ na konkurencję rynkową. - powiedział Andreas Mundt, prezes Niemieckiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego.

Pierwsza ze zmów dotyczyła płyt wiórowych, MDF i HDF oraz płyt łączonych na pióro-wpust. W kartelu uczestniczyły firmy: Egger, Glunz, Pfleiderer i Rauch, których przedstawiciele w latach 2002-2007 regularnie spotykali się ustalając m.in. ceny produktów i wysokość podwyżek, wysokość opłat za przetwarzanie płyt, a niejednokrotnie również poziom cen dla poszczególnych klientów. Na uczestników tego kartelu nałożone zostały kary finansowe  o łącznej wysokości 32 mln euro. 

Drugie z nielegalnych porozumień zawarto na rynu płyt OSB. W okresie od wiosny 2004 do jesieni 2006, firmy Egger, Glunz i Kronply wspólnie ustalały poziom wzrostu cen produktów przede wszystkim dla rynku hurtowego. Łączna grzywna w tym przypadku ustalona została na 10 mln euro. 

Znaczącą część kary zapłaci Glunz AG. W lipcu br. spółka poszła na ugodę z Urzędem Antymonopolowym godząc się na dobrowolną zapłatę kary w wysokości do 27,7 mln euro.

Ukarane grzywną firmy mogą odwołać się od decyzji Urzędu Antymonopolowego do Wyższego Sądu Okręgowego w Düsseldorfie. W chwili obecnej nie wiadomo czy skorzystają z tej możliwości.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz