/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Steinhoff ma zgodę na przejęcie sieci sklepów Abra

UOKiK

Autor: oprac. dja
Źródło: UOKiK
Data: 2011-09-20


Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Steinhoff Global Investments kontroli nad JD Group Europe, do której należy sieć sklepów meblowych Abra.

Steinhoff przejmie sklepy AbraSteinhoff przejmie sklepy AbraFot. Abra

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego UOKiK uznał, że że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Austriacka firma Steinhoff Global Investments jest spółką holdingową należącą do grupy kapitałowej Steinhoff International Holdings z siedzibą w Republice Południowej Afryki prowadzącej działalność w zakresie produkcji oraz hurtowej i detalicznej sprzedaży mebli i wyposażenia wnętrz. W Polsce Grupa Steinhoff posiada m.in. sześć fabryk produkujących meble tapicerowane oraz centrum logistyczne. Do grupy Steinhoff należy sieć sklepów Conforama.

Holenderska JD Group Europe należy do JD Group z siedzibą w Republice Południowej Afryki. Koncern notowany jest na giełdzie w Johannesburgu i posiada ponad 1000 obiektów handlowych, zgrupowanych w 9-ciu sieciach handlowych na terenie RPA. Koncern zajmuje się sprzedażą detaliczną mebli, artykułów RTV i AGD oraz sprzętu komputerowego. Grupa powstała w 1983 roku i poprzez kolejne przejęcia na rynku południowoafrykańskim w krótkim czasie stała się jedną z największych firm handlu detalicznego w RPA. Firmy wchodzące w skład JD Group posiadają długoletnią tradycję i rozpoznawalne na tamtejszym rynku marki. Polska Abra jest jedyną siecią zagraniczną wchodzącą w skład tej Grupy.

Holenderska JD Group Europe posiada na terenie Polski spółkę zależną Abra, do której należy ogólnopolska sieć sklepów meblowych. W wyniku koncentracji spółka Steinhoff Global przejmie m.in. kontrolę nad siecią 74 sklepów meblowych i sześciu magazynów na terenie Polski należących do Abra.

Abra SA to ogólnopolska sieć sklepów meblowych założona w 1990 roku w Krakowie, gdzie do dzisiaj znajduje się siedziba spółki. Pierwszy sklep pod marką Abra powstał w Krakowie przy ul. Wadowickiej. Przez wiele lat działalności firmy jej profil ewoluował, aż do momentu, w którym skupiła się ona wyłącznie na handlu meblami. W 2000 roku firma posiadała już 10 sklepów, a od 2001 roku stała się częścią międzynarodowego koncernu JD Group z siedzibą w RPA. Dziś Abra to największa nieproducencka sieć sklepów meblowych w Polsce. W ramach sieci funkcjonuje ponad 74 placówek handlowych, zlokalizowanych w ponad 61 miastach Polski, a w planach przewidziano otwieranie kolejnych salonów własnych oraz opartych na systemie franczyzowym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA